ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Nisan 2014 Pazar 12:00

Büyükşehir’den 1 milyon kişiye dev yatırım

Büyükşehirden 1 milyon kişiye dev yatırım


İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon kişinin su ihtiyacını karşılayacak Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin temelini törenle attı. Gördes Baraj suyunu en kısa sürede kente verebilmek için 2.5 yıl önce Manisa'daki Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'ni hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de aynı proje kapsamında Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni kuruyor. Bornova’ya bağlı Kavaklıdere Köyü’nde gerçekleşen temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra yüklenici firma Va Tech Wabag Genel Müdürü Wolfgang Miksa, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, belediye bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevreyi geri kazanmaya çalıştıklarını belirterek, "Türkiye’nin yüzde 5’inin yaşadığı bu kent, Türkiye arıtmasının yüzde 25’ine, yani dörtte birine sahip. İzmir çevre yatırımlarına Türkiye’de en fazla önem veren, para harcayan, çevreyi korumak için elinden gelen her türlü yatırımı ve desteği yapan bir kenttir." dedi.

İzmir’in su ihtiyacını karşılamak için yapılan Gördes Barajı için DSİ ile protokol yapıldığını ve bu çerçevede DSİ’nin isale hattını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de arıtmayı gerçekleştirdiğini ifade eden Kocaoğlu, Gördes Barajı'nın suyunun kısa sürede gelmesi için Manisa'da Sarıkız Arıtma Tesisi'ni yaptıklarını ve Menemen üzerinden İzmir'e verdiklerini, Kavaklıdere ile bu suyun İzmir'in doğusunda da temizlenerek şebekeye verileceğini belirtti. Başkan Kocaoğlu, önümüzdeki süreçte bölgeye yapılacak üç yeni barajın suyunun da bu arıtmadan geçip temizleneceğini belirtti.

İzmir’de şebekeye verilen suyun “içilebilir kalite ve temizlikte” olduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008’de başlattığı arıtma seferberliği ile arsenik arıtmaları yaptı. Büyükşehir Belediyesi olarak 2008 yılı sonundan itibaren İzmir metropol alanlarına arıtılmamış su vermiyoruz. Bütün yer altı ve üstü sularının tamamını arıtıyoruz. Bizim şebekeye verdiğimiz su içilebilir kalitede ve temizlikte sudur." diye konuştu.

"ÇEVREYİ GERİ KAZANMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Dünya genelinde çevrenin kötü kullanıldığını, hırpalandığını ve vahşi üretim yapıldığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Şimdi sadece çevreyi korumaya değil, geri kazanmaya da çalışıyoruz." diye konuştu. İzmir’de ağaçlandırma seferberlikleri, arıtma tesisleri gibi yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, yağmurdan kaynaklanan taşkınları engellemek için de yağmur suyu ayrıştırma projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Projenin ilk olarak Buca Şirinyer’de hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, şimdi de 60 kilometrelik Çamdibi- Çınarlı ve Mersinli’de projeyi uygulamaya başladıklarını belirtti.

"TAHTALI İÇİN DSİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Tahtalı Havzası’nın suyunun bir kısmının damla sulama olarak tarımda kullanılması için DSİ ile görüşmelerinin sürdüğünü ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Menderes’ten başlamak üzere gölden damla sulama yöntemlerini kullanarak üreticimize verebildiğimizde hem tarımda verimin artmasını hem sularımızın tasarruflu kullanılmasını hem de toprak erozyonunun önlenmesini sağlayacağız. Ayrıca bu yöntemle kimyasal gübre kullanımını azaltacak bir çalışmayı hayata geçireceğiz. Bunun için DSİ’den izin bekliyoruz." dedi.

AVRUPA'DA YAŞANABİLİR 2. KENT"

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila konuşmasında, Kavaklıdere'ye yapılacak tesis için Başkan Aziz Kocaoğlu'na teşekkür etti. Atila, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yatırımlarına duyarlı olduğunu söyleyerek, "İzmir, Türkiye'de yaşam kalitesinin en üst düzeyde olduğu kenttir. Avrupa'da Viyana'dan sonra 2., dünyada ise 6. sırada yer alarak 'yaşanabilir kent' ödülüne layık görüldü. Bu da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir halkının çevreye duyarlı arıtma tesislerine ne kadar çok yatırım yaptığının belgesidir." dedi.

Bornova’nın Kavaklıdere Köyü’nde 150 bin metrekarelik alanda yer alan tesis, 1.5 yıl içinde tamamlanacak. Tesis, Tahtalı Barajı’nın suyunu arıtan Görece’deki arıtmadan sonra İzmir’in ikinci büyük içme suyu arıtma tesisi olacak.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER