ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:00

"Büyükşehir Kanunu demokratik değil"

"Büyükşehir Kanunu demokratik değil"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Meclis'te kabul edilen Büyükşehir Kanunu'nu eleştirdi. Akkaya, "CHP olarak 13 ilin büyükşehir belediyesi olmasıyla ilgili bir itirazımız yok. Bizim itirazımız pergel yöntemi ile belediyeler yasası istiyoruz. Bu getirilen yasa demokratik yaklaşıma uyan bir düzenleme değildir." dedi.

Akkaya, Meslek Odaları, Emek Büroları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte yapacak oldukları toplantı için Amasya’ya geldi. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Akkaya, Amasya’nın son dönemlerde ihmal edilmiş olduğunu, fakat yakın zaman da yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’nin genç yöneticileri ile mücadeleleri ile kadınların ve gençlerin desteği ile yerel yönetimde iktidar olacağından emin olduğunu belirtti.

Meclis'te kabul edilen Büyükşehir Kanunu'nu eleştiren Akkaya, 'ben yaptım oldu bitti' anlayışı içerisinde olan bir iktidar ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Akkaya, "AK Parti iktidara geldikleri günden bu güne kadar herhangi bir yasal çalışmayı, ne muhalefet partilerine, ne sivil toplum örgütlerine, nede o işin aktörlerine danışmadan, sadece meclis çoğunluklarına güvenerek yaptılar. Kendi kendine iş yapan bir iktidar var karşımızda.
Yerel yönetimler demokrasinin çoban ateşidir. Bizim toprak bütünlüğümüz ile nüfusumuz Fransa ile neredeyse aynı. Fransa’da 36 bin belediye var. Bu 36 bin belediyenin 26 bini 2 binin altında bir nüfusa sahip. Ama Fransa bu güne kadar, nüfus sayısı az olan belediyelerin ne kendilerine zarar verdiğini ne de yönetimi zor diye kapatma düşüncesinde olmadı. Çünkü yerel yönetimler demokrasinin çoban ateşidir. Yerinde yönetimdir. Vatandaşımıza çok uzağa gitmeden hizmeti yerinde almasına yönelik en güzel sistemlerden bir tanesidir. CHP olarak 13 ilin büyükşehir belediyesi olmasıyla ilgili bir itirazımız yok. Bizim itirazımız pergel yöntemi ile belediyeler yasası istiyoruz. Bu getirilen yasa demokratik yaklaşıma uyan bir düzenleme değildir." değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER