ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:24

Büyükşehir devir çalışmalarına başladı

Büyükşehir devir çalışmalarına başladı


Van’ın da aralarında bulunduğu 13 ilin büyükşehir olması sebebiyle Vali Yardımcısı Atay Uslu’nun başkanlığında kurulan ‘Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’ çalışmalarına başladı.

Valilik Erek Toplantı Salonu'nda bir araya gelen komisyon üyeleri, 6380 Sayılı Kanun’da belirtilen maddeleri görüştü. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantı sonunda Komisyon Başkanı Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, kısa bir değerlendirme yaptı.

Kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülen Van Belediyesi’nin yanı sıra Tuşba ve İpekyolu ismiyle iki yeni ilçe kurulduğunu belirten Uslu, 8 belde belediyesinin de tüzel kişiliğinin sona erdiğini kaydetti.

Köylerin de bağlı oldukları ilçe belediyelerine bağlanmak suretiyle mahalleye dönüştürüldüğünü ifade eden Uslu, “Bütün bu düzenlemeler sonrasında tüzel kişilikleri sona eren belde belediyeleri, İl Özel İdaresi, köyler, il belediyesinde devir, tasfiye ve paylaştırma işlemlerini yürütmek üzere kanunla kurulması öngörülen komisyon oluşturulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Kanunun yayımı tarihi itibariyle bir aylık yasal süreç içerisinde taşınır ve taşınmaz malları, personelini, hak, alacak ve borçlarını kanunla belirlenen yerlere bildirmeleri gereken birimler bilgilendirilmiş ve çalışmalar devam etmektedir.” dedi.

Komisyon toplantısına Vali Yardımcısı Uslu’nun yanı sıra İl Defterdarı Yücel Öz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Gökdemir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü M. Taha Al, Kadastro 15. Bölge Müdürü Cevdet Kılıç, Mahalli İdareler Müdürü Mirhaç Kaya ve İl Özel İdaresi Strateji Müdürü İslam Bayram da katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER