ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:34

Büyükşehir, 29 ton atık pil topladı


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre dostu kampanyasından yeni bir rekor çıktı. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'yle (TAP) birlikte yürütülen ‘Atık Pil Toplama Kampanyası’nda geçtiğimiz yıl 27.6 ton pil toplanırken, bu yıl rakam 29.1 tona çıktı.

    İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TAP işbirliğiyle bu yıl 16.sını düzenlediği Atık Pil Toplama Kampanyası bu yıl da rekor kırdı. Toplanan pil miktarının her yıl düzenli olarak artış gösterdiği kampanyada, bu yıl toplam 29.1 ton pil toplandı. Yıllardır başarıyla sürdürülen ve İzmirlilerin giderek artan bir ilgi gösterdiği kampanyayla geçen yıl yine rekor bir rakamla 27.6 ton atık pil toplanmıştı. 1998 yılından bu yana sürdürülen kampanya, bu yıl okullar, muhtarlıklar, yetişkinler, gençler, firmalar/kurumlar, çocuklar ve anaokulları olmak üzere toplam 7 kategoride düzenlendi.

    Kampanya kapsamında ilçe belediyelerince toplam 21 bin 293 kilo, lisanslı firma olan EXİTCOM tarafından 2 bin 916 kilo ve 3 günlük kampanya süresinde vatandaşlardan da 4 bin 980 kilo olmak üzere toplam 29 bin 189 kilo atık pil toplandı. Kampanyada 2007 yılında 8 ton, 2008 yılında 8.6 ton, 2009 yılında toplam 13.4 ton, 2010 yılında 21.1 ton, 2011 yılında 25 ton, 2012 yılında ise 27.6 ton atık pil toplanmış ve uygun şartlarda doğaya zarar vermeden bertaraf edilmişti.

    Çevre dostu yarışmanın bu yılki ödül töreni 21 Haziran 2013 Cuma günü saat 18.00’de Kültürpark İzmir Sanat’ta gerçekleştirilecek. Her kategoride dereceye giren çevreye ve doğaya duyarlı İzmirliler, cep telefonu, notebook, LCD televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinası, dijital fotoğraf çerçevesi, bisiklet, ipod, klima, projeksiyon makinası, pcb oyun konsolu, masa tenisi ve satranç takımı, DVD player gibi teşvik ödülleri kazanacak. Okullar kategorisinin birincisinin bahçe ve çevre düzenlemesi ise İZBETON tarafından yapılacak.

    Daha fazla atık pil toplanmasını sağlamak ve pillerin neden olduğu çevre kirliliğini en aza indirmek amacıyla yapılan kampanyayla toplanan pilleri, Harmandalı Düzenli Depolama Alanı’nda özel olarak hazırlanan Çevre ve Orman Bakanlığı’nca onaylı Atık Pil Bertaraf Deposu’nda bertaraf ediyor. Geri kazanımı mümkün olan piller ise Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile anlaşması bulunan elektrikli ve elektronik atıkların geri kazanım lisansına sahip işletmede geri kazanılıyor. 


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER