ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:05

Büyükelçi Yıldız, basınla görüştü


Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Bosna-Hersekli medya temsilcileriye yemekte bir araya geldi.
    
Büyükelçilik rezidansında düzenlenen yemekli toplantıya, FENA, SRNA, ONASA ve Anadolu Ajansı ile ülkenin günlük gazeteleri ve televizyonlarının yetkilileri ve haber yayın müdürleri katıldı. Toplantıda, görevine yeni başlayan Saraybosna Büyükelçiliği Basın Müşaviri Ergin Luma da konuklarla tanıştırıldı.
    
Büyükelçi Yıldız, Türkiye'nin Bosna-Hersek'e yönelik siyasi ve ekonomik yönden verdiği desteklerle ilgili gazetecileri bilgilendirdi.
    
Gazetecilerin, Türk dizilerine olan ilgiyi sormaları üzerine Yıldız, Türkiye'nin çok büyük ve kültürel anlamda zengin bir ülke olduğunu ve bu çeşitlilik içerisinde her zaman ilginç konular bulunabileceğini söyledi.
    
Bölgede büyük beğeniyle izlenen ve "Muhteşem Süleyman" ismiyle yayınlanan "Muhteşem Yüzyıl" dizisini izleyip izlemediğinin sorulması üzerine Büyükelçi Yıldız, diziyi izlemek için vakit bulamadığını, ancak konuyla ilgili olarak gündeme gelen tepkileri takip ettiğini söyledi.
    
"Dizi kurgulanmış bir yapım. Bu çok normal, çünkü bu bir belgesel değil. Dizi, piyasada iyi pazarlanması için yapıldı" diyen Yıldız, Avrupalılar'ın "Muhteşem" olarak adlandırdıkları Sultan Süleyman'a Türk halkının "Kanuni" dediğini, çünkü uzun süre iktidarda olan bu padişahın büyük reformist, yenilikçi ve herkese eşit davrandığını kaydetti.
    
Türk yatırımlarının da gündeme geldiği toplantıda, bir gazeteci, "Türk yatırımları Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'da Bosna-Hersek'ten daha fazla. Ancak buradaki Boşnaklar Türkler sayesinde Müslüman oldu. Türkler bu topraklardan çekildikten sonra Boşnaklar Müslüman oldukları için büyük haksızlıklara uğradı. Bu özel dururumumuzdan dolayı Türkiye ve Türk yatırımcıları, işsizliğin yoğun olduğu ülkemize neden bölgedeki diğer ülkelere oranla az yatırım yapıyorlar-" şeklinde soru yöneltti.
    
Büyükelçi Yıldız ise Türkiye'nin devlet olarak Bosna-Hersek'e elinden gelen tüm desteği sağladığını, ancak özel yatırımlar konusunda devletin direk bir müdahalesinin olamadığını vurguladı. Yatırımcıların, ülkelerdeki istikrar ve güveni ön planda tuttuğunu ifade eden Yıldız, bu kapsamda kendilerinin Türk iş adamlarıyla Bosna-Hersek'e yatırım konularını sürekli görüştüklerini kaydetti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER