ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 18:40

Büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapıldı

Büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapıldı


Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesinde ilkbahar dönemi şap aşısı kampanyası kapsamında 10 Bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldı
        
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından koruyucu aşı uygulamasına başlandı. Ülke hayvancılığında önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığının kontrol altına alınabilmesi için başlatılan kampanya kapsamında 10 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldı.

        Boğazlıyan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İmran Garip, Boğazlıyan'da yaklaşık 20 bine yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvana koruyucu şap aşısı ve veba aşısı uygulamasının başladığını bildirdi.

        Bu kapsamda 10 bin büyükbaş hayvana koruyucu şap aşısının yapıldığını belirten Garip, aşıları tamamlanan 10 bin büyükbaş hayvana brucella aşısı ve 10 bin küçükbaş hayvana ise veba aşısının yapılacağını söyledi.

        Hayvan hastalıkları ile mücadele amacıyla yürütülen kampanyaların önemine değinen Garip, kampanya süresince büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamının aşılanmasının hedeflendiğini kaydetti.

        Garip, "Şap hastalığı hayvan varlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Aşı sayesinde hayvanlar en az 6 ay hastalıktan korunuyor. Ülke hayvancılığında önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığının kontrol altına alınabilmesi için büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara her yıl düzenli olarak koruyucu şap aşısı uygulanıyor. Hayvan besicilerinin de kayıplarını asgariye indirmek için şap, brucella ve veba aşısına karşı duyarlı davranmaları gerekir." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER