ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2017 Cuma 13:57

Büyükanne projesi Mart'ta!

Büyükanne projesi Martta!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu: "Olağanüstü bir aksilik olmazsa mart ayı itibarıyla büyükanne projesini başlatmış olacağız"


Son günlerde gündeme gelen ve açıklanması beklenilen büyükanne projesi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu müjde verdi

- "Olağanüstü bir aksilik olmazsa mart ayı itibarıyla büyükanne projesini başlatmış olacağız"

Mehmet Müezzinoğlu, gündemlerinde Esnaf Ahilik Sandığı olduğunu, bu fonu şubat sonuna kadar veya mart ayında, işçi-işveren davalarını azaltabilecek arabuluculuk kurumunu da ilerleyen süreçte yasalaştırmayı hedeflediklerini, tasarının son şeklini verdiklerini bildirdi.

İşçi-işveren davalarını daha çok arabuluculuk kurumunda sulh noktalarını bularak çözmeyi amaçladıklarını kaydeden Müezzinoğlu, "Promosyon, Sayın Başbakanımızın açıklamasıyla yıl sonunda deklare edildi. Özellikle özel bankalarla ve kamu bankalarıyla yaptığımız görüşmeleri son şekline getirdik. Salı veya çarşamba günü onlarla protokolü imzalayıp kamuoyuna takvimi açıklamış oluruz." diye konuştu.

Kadın istihdamıyla ilgili bir konunun da büyükanne projesi olduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Bununla ilgili yaptığımız çalışmalar da son noktaya geldi. Protokolü yine önümüzdeki salı veya çarşamba imzalayacağız. Burada istiyoruz ki anne yarı zamanlı çalışarak maaşı yarıya inmesin, çocuğuyla olan hukukunu da güvenli ellerde, annesi veya kayınvalidesiyle uygun zemin varsa bu uygun zeminlerde değerlendirsin, biz de büyükanneye bir destek verelim ki kadın istihdamını teşvik eden bir proje olsun. Bunun için pilot uygulama çalışmalarını başlattık. Şu anda projeyi 5 bin aile üzerinden planlıyoruz. Burada 3 veya 4 farklı ilimiz de bu projenin içinde olacak ve 1 yıl süresince bu projenin uygulamasının değerlendirmesini yapacağız. Aylık değerlendirmelerle bu projenin ülke genelinde kalıcı bir projeye dönüşüp dönüşmeyeceğinin kararını da 1 yıl sonra netleştirmiş olacağız. Şubat ayı sonuna kadar talepleri alacağız, olağanüstü bir aksilik olmazsa mart ayı itibarıyla büyükanne projesini başlatmış olacağız."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER