ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 13:56

"Büyük veya hızlı balık felsefesi mutsuz insanlar üretiyor"


Sosyolog Nazlı Özburun, insanların hayat felsefesi olarak sunulan büyük balığın küçük balığı yediği ya da hızlı balık yavaş balığı yutar anlayışının mutsuz modern kişiler ürettiğini söyledi. Özburun, Sanıyoruz ki daha fazla olan, daha hızlı olan, daha çok olan her zaman en iyisidir. Ama modern hayat, durumun öyle olmadığını mutsuz insanlar üreterek her geçen gün gözümüzün içine sokuyor. dedi.

Sosyolog ve Uzman Aile Terapisti Nazlı Özburun, Moral Dünyası Dergisi’nde kaleme aldığı yazıda hayatı fark etmek için insanın önce başını kaldırıp etrafında olup bitenlere bakması gerektiğini ifade etti. Okuyucularına hayatı, toplumu fark etmenin ipuçlarını veren Özburun, Hayatı koşturmaca içinde alelacele yaşıyoruz. Hayat felsefesi olarak eskiden bizlere büyük balığın küçük balığı yediği öğretilirdi. Şimdiyse hızlı balık yavaş balığı yutar diye inandırıldık. Sanıyoruz ki daha fazla olan, daha hızlı olan, daha çok olan her zaman en iyisidir. Ama modern hayat, durumun öyle olmadığını mutsuz insanlar üreterek her geçen gün gözümüzün içine sokuyor. diye konuştu.

İnternetle beraber hayatın değiştiğini ve farkındalık kavramının yitirildiğini ifade eden Özburun, şöyle devam etti:

"Farkındalık sadece aklımızla yakalayabileceğimiz bir hal değildir. Farkındalık tüm duygularımızla, bedenimiz ve ruhumuzla hayatın içinde olduğunu hissedebileceğimiz bir içinde olma halidir. Mesela duygularımızın ne kadar farkındayız. Her bir duygumuzun kendimizle ilgili yaşadıklarımızla ilgili neler söylediğini okuyabiliyor muyuz? Herkes bunu düşünmeli. Fark ederek yaşamanın yolu önce yavaşlamaktan geçiyor. Kendi duygularımıza döndüğümüz zaman sonrası gelir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER