ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 16:56

Büşra Ersanlı: ‘Cemaat yaptı’ iddialarına inanmıyoruz


Terör örgütü KCK davasında bir dönem tutuklu kalan sanıklar Prof. Büşra Ersanlı ve yazar Ayşe Berktay, ‘Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi kritik davaların arkasında Cemaat var’ iddiasına inanmadıklarını söyledi.

Hürriyet gazetesine konuşan Büşra Ersanlı ve Ayşe Berktay, yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan KCK’ya, Ergenekon ve Balyoz davalarından hükümetin tutumuna kadar birçok soruya cevap verdi. Ersanlı, “Hükümet daha önce ima ettiği kritik davalardaki yargı kararlarının Cemaat güdümlü olduğu iddiasını artık aleni olarak dile getiriyor. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?” sorusunu “Ben inanmıyorum.” diyerek cevapladı.

Ayşe Berktay, aynı soru için şu değerlendirmeyi yaptı: “15 Şubat 2013’te Milliyet’in manşetinde eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in lafları vardı; hâkimlerin zihniyeti değişmeli. Böyle bir tartışma vardı. Ama açmaz şu; inandırıcı değil. Büşra Hoca ‘İnanmıyorum’ diyor, haklı. Çünkü bu tartışmayı sonlandırmanın yolu belli. TMK’da ve Anayasa’da gerekli değişiklikleri yapacak. Bu serbest bırakmalar, iki dudak arasında bir lütuf gibi. Bugün serbest bırakırsın, yarın tekrar alırsın. Mesele kanunun değişmesinde.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER