ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 13:17

Bursa’da yazılım fırtınası esecek


Bilişim İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı ve Yazılım Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Osman Akın, Uluslararası Yazılım Kongresi ve Sergisi'nin Bursa için tarihî bir fırsat olduğunu söyledi. Akın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen kongre ve serginin, şehre dolu dolu iki gün yaşatacağını dile getirdi. 9. Kalkınma Planı’nda da öncelikli sektörlerden biri olarak belirlenen yazılımın temsilcilerini ve ilgililerini biraraya getirecek kongrede, profesyonellerin yanısıra değerli isimlerin bilgi ve tecrübelerini aktaracağını ifade etti.

BİSİAD Başkanı Akın, şu bilgileri verdi: “Bursa’da iki gün süresince yazılım fırtınası estireceğiz. Teknokrat, bürokrat ve akademisyenlerle birlikte sektör temsilcileri olarak kapsamlı bir çalışmayla bir tohum atmış olacağız. Türkiye’de yaklaşık bin 600 firma, yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor ve çoğu KOBİ niteliğinde. Ülke olarak sahip olduğumuz avantajların, yazılım sektörünün gelişmesi ve kalkınmaya yönelik bir güç haline dönüşebilmesi için hayati öneme sahip bir konu olan destek ve teşvikleri kapsamlı bir biçimde değerlendireceğiz. Yazılım üretimi konusunda başarı öyküsü haline gelmiş Hindistan’da, yazılım sektörüne yönelik girişimler 80’li yılların ikinci yarısında başlamıştı ve bugünkü başarısı ortada. Türkiye, neden bir başarı öyküsü olmasın? Biz buna inanıyoruz. Bursa’nın da bu noktada önemini ve gücünü göstermiş olacağız.”

SEKTÖRÜN UZMANLARI BULUŞUYOR

27–28 Eylül 2013 tarihlerinde Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek organizasyonda, Microsoft Türkiye CRM Ürün Müdürü Barış Taptık’ın da aralarında bulunduğu sektörün önde gelen isimleri, "Gelecekte İş Uygulamaları" oturumunda yer alacak. Sektör temsilcileri ve iş çevrelerinin yakından tanıdığı isimlerden Melek Yatırım'dan Hasan Aslanoba "Yazılım Sektöründe Teşvikler, Destekler ve Melek Yatırım", geliştirdiği yazılımlarla markasından söz ettiren ve İngiltere’de de faaliyet gösteren Baliç Bilişim CEO’su İbrahim Baliç ise "Siber Suçlar ve Güvenlik" oturumlarında katılımcıları bilgilendirecek. Ayrıca "E–Devlet ve Kamu Uygulamaları" ile "Yerel Yönetimler ve Sağlık" iki oturumda ele alınırken "Yazılım Sektöründe Ekonomik Göstergeler ve Sorunlar", "E-Ticaret Uygulamaları", "Sosyal Medya", "Yazılım Vadisi ve Kümelenme" ile son yıllarda dünya futbol kulüplerinin yakından takip ettiği "Scouting" uygulamaları, kongrenin oturum başlıkları olarak belirlenmiş durumda.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER