ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:03

Bursa'da tramvay hattı eylül ayında seferlere başlayacak

Bursada tramvay hattı eylül ayında seferlere başlayacak


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, T1 tramvay hattının inşaat çalışmalarının sona geldiğini belirterek, Haziran ayı sonunda deneme seferlerine, okulların açılmasıyla da tramvayların yolculu seferlere başlayacağını söyledi.

T 1 hattında raylar döşendi, çalışmalarda sona gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Caddesi’nde yaptığı incelemede, inşaat çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ifade ederek, tramvayların Haziran ayında deneme seferlerine, okulların açılmasıyla da yolculu seferlere başlayacağını müjdeledi. Başkan Altepe, Bursa’nın kabuk değiştirdiğini ve çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlar attığını ifade ederek, “Bursa, her alanda büyük bir gelişim içinde, en önemli gelişim ise ana caddelerde yaşanıyor. Bursa’nın caddeleri vizyon değiştiriyor, gerçek anlamda çağdaş bir Avrupa şehri görünümüne ulaşıyor” dedi.

Dünya ülkelerinde çok eski yıllarda yapılan raylı sistem uygulamalarının Bursa’da ancak bu yıl uygulanabildiğini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da raylar döşendi, caddelere düzen geldi. Artık tramvay durakları yapılıyor. 28 m uzunluğundaki tramvaylar, yaklaşık 280 yolcu taşıyabilen araçlar kısa süre içinde seferlerine başlayacak. Bursa’nın ana caddelerinde tekerlekli araçların yerine modern tramvaylar hizmet verecek” diye konuştu.

Tramvay istasyonlarının yanı sıra caddelerin de komple bakıma alındığını hatırlatan Başkan Altepe şunları kaydetti: “Bursa’ya yakışır, pırıl pırıl caddeleri oluşturuyoruz. Tramvay hattına kırmızı asfalt yapılacak, hattın sağına ve soluna kırmızı ve beyaz ışıklar döşenecek. Tramvayın geçeceği yerlerde tretuvar düzenlemesi ve binalara da cephe ıslahı yapılıyor. Bursa caddeleri her yönüyle elden geçmiş oluyor. Tramvaylar sessizce gelip gidecek; gelin gibi süzülecek. Şehre, caddeye değer katacak. Bursa dünyanın en modern araçlarıyla tanışacak. Bu hattın ardından sisteme eklenecek Yıldırım başta olmak üzere Otogar, Yalova Yolu ve Çekirge hatlarıyla birlikte Bursa merkezinin görünümü de kısa zamanda değişime uğrayacak.”

T 1 hattında çalışmaların bitmek üzere olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, halen elektrik hatları için direklerin dikildiğini, enerji hatlarının çekilip, trafoların monte edildiğini belirtti. Mevcut hatta yaklaşık 20 günlük iş yükünün kaldığını kaydeden Başkan Altepe, “Yaklaşık 20 gün sonra inşaat çalışmaları tamamlanacak. Haziran ayı sonunda tramvaylar deneme seferlerine başlayacak. Önce, tramvaylar bir süre boş çalışacak. 1,5 – 2 ay sonra da yani yaklaşık okulların açıldığı zamanlarda tramvaylarla yolculu seferlerine başlayacak” diyerek çalışmaların devamında da diğer hatlarda raylı sistemin uygulanacağını vurguladı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER