ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:35

Bursa'da tasarlanan Lagari isimli insansız hava aracına ikincilik ödülü

Bursada tasarlanan Lagari isimli insansız hava aracına ikincilik ödülü


Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, tasarladıkları insansız hava aracı ile ‘geleceğin uçak tasarımı yarışmasında ikincilik elde etti. Bursa'da geliştirilen insansız hava aracı 'Lagari', Türkiye’yi başta İsrail olmak üzere dış ülkelere bağımlılıktan kurtaracak.

Hava Harp Okulu Komutanlığı'nın ev sahipliğinde yapılan geleceğin uçak tasarımı 2013 yarışmasının ikincisi 10-12 Mayıs 213 tarihlerinde İstanbul Hazerfan Havalaanı'nda gerçekleştirildi. Yarışmaya Bursa Teknik Üniversitesi ile Tophane Endüstri ve Meslek Lisesi, ortaklaşa tasarladığı 'Lagarı' isimli insansız hava aracı ile katıldı. Tophane Endüstri Meslek Lisesi Kalıp Bölümü öğretmeni Murat Bozdemir'in öncülüğünde toplam 9 kişiden oluşan ekip, ocak ayında başladığı yapım çalışmalarını 3 aşamada tamamladı. Düzenlenen yarışmaya farklı ülkelerden toplam 24 takım başvurdu. Bunlardan 14'ü tasarım, planlama, üretim ve test süreçlerini başarıyla geçerek yarışmaya katıldı.

Ankara Model Uçak Kulübü ve ODTÜ liderliğinde OTONOM AMUK takımı 1'inciği elde ederken, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nin yaptığı LAGARI 2'inci, Ankara Model Uçak Kulübü ve Bilkent Üniversitesi liderliğindeki AMUK takımı ise 3'üncülüğü elde etti.

Yarışmada ikinciliği elde eden insansız hava aracı BTÜ Rektörlük önünde düzenlenen törenle tanıtıldı. Törende konuşan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, henüz ikinci yıllarında elde ettikleri başarıdan dolayı öğrencilerini kutlarken, "Okulumuz öğrencilerinin Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ile beraber hazırladıkları bir proje, Türkiye 2.'si oldu. Bu genç üniversitemiz adına onur verici bir olay. Bu yarışmada 3 ayrı teknik kategoride yarıştı. Teknik sıralamada birinci olmamıza rağmen sadece bilgisayarlı kontrol yapanların kat sayısının yüksek olması sebebiyle geride kaldık" dedi.

Üniversite misyonu olarak kaliteli bir eğitim ve araştırma üniversitesi olmak şeklide koyduklarının anlatan Rektör Sürmen, öğrencilerinin daha ilk yıllarından itibaren proje üretmesinin kendilerini gelecek adına da ümitlendirdiğini sözlerine ekledi.

2.8 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz yarışmaya katılma teklifinin Tophane Endüstri Meslek Lisesi'nden Murat Bozdemir’den geldiğini belirterek, “Ağırlık anlamında kompozit gövde, yani tekstil kumaşından örülerek hazırlanan sağlam bir malzeme kullandığımız için aracımız 2.8 kilogram ağırlığında. Daha sonra reçine ile kaplanıyor ve çelikten dahi sağlam bir malzeme oluyor. 3 tane bombayı bırakma şeklinde görevi vardı. Bunlar su şişesiydi ve amaç bu şişeleri patlatmadan yere indirmekti. Bunları da baraşırı bir şekilde indirdi." dedi. Lekesiz, bu prototifin Türkiye’ye geleckte dışa bağımlılıktan kurtaracağına değinirken, uçağa gelecekte kamera da takılarak gözlem yapılabileceğini söyledi. Bu teknolojinin yeni bir teknoloji olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Lekesiz, bunun da kendilerini ayrıcalıklı kıldığını sözlerine ekledi.

Lisans öğrencilerinden Fatime Zehra Köse de, toplam 9 kişiden oluşan bir ekiple bu insansız hava aracını yaptıklarını belirterek, “Yaklaşık bir senedir çalışıyoruz. Okulumuzdan aldığımız 6 bin TL'lik desteğin yaklaşık 3 bin TL'sini bu uçak için kullandık" şeklinde konuştu. Zehra Köse, Lagari ismini ise Osmanlı döneminde yaşayan ve ilk roket yapan Türk olan Lagari Hasan Çelebi’den aldıklarını aktardı.

Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Bertay Binay ise, yarışmaya Bursa’yı temsilen katıldıklarını belirterek, “Amacımız birinci olmaktı ama puanlarımız ona yetmedi ikinci olarak geri döndük ama olsun, hakkımız ve bileğimizde bu dereceyi aldık mutluyuz” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER