ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:30

Bursa'da saldırıya uğrayan Romanlar ayaklandı!

Bursada saldırıya uğrayan Romanlar ayaklandı!


Bursa'da geçtiğimiz pazar günü 2 aile arasında 'at pisliği' meselesinden çıkan ve gece saatlerinde büyüyen olayların yankıları sürüyor. Saldırıya uğrayan Romanların oturduğu bölgede buluşan Roman dernek ve federasyon temsilcileri zararlarının karşılanmasını istedi.

    Osmangazi ilçesi Yunuseli ve Güneştepe Mahallesi'nde pazar günü akşam saatlerinde at pisliği yüzünden 2 aile arasında çıkan ve sonrasında büyüyen olaylara ilişkin Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma çok yönlü sürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından olay mahalline gelen 210 Roman derneğini temsilen Roman federasyon başkanları yapılan ortak açıklama ile yaşanılanları kınadı.

    Roman dernekleri adına konuşan Bursa Romanlar Derneği Başkanı Efkan Özçimen, son 4 gündür yaşanılan olayın infiale dönüştüğünü, Romanlara karşı nefret suçunun işlendiğini öne sürdü. Özçimen şunları kaydetti: "Onlarca yıldır birlikte yaşayan ve komşuluk ilişkileri olan bu kişiler arasındaki münferit bir olay organize bir toplumsal harekete dönüşmüştür. Bu olayların sosyolojik, psikolojik ve antropolojik boyutları var iken yerel idarenin sorun alanını ziyaret etmemesi üzüntümüzü daha da katlamıştır. Yaşanan linç girişiminden sonra belediyenin ‘takvim örtüşmüştür’ bahanesi ile suyu elektriği bağlı olan ve vergisini aldıkları evleri olaylardan hemen sonra yıkması Romanlara yapılan ayrımcılık algısını bir kez daha tetiklemiştir."

    Efkan Özçimen, olayların tekrarlanmaması için yerinde iyileştirme, zararları tanzim etme ve birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesiyle ilgili gerekli girişimlerin bir an evvel yapılması gerektiğini dile getirdi. Açıklamanın ardından Roman kadınlar ellerinde tapulara rağmen evlerinin yıkılmasına tepki gösterdi. Yaşlı bir Roman kadının feryadı ise dikkat çekti.

    Pazar günü gece saatlerinde çıkan olaylarda Roman vatandaşlara ait bir otomobil ile çok sayıda at arabası ve baraka öfkeli kalabalık tarafından ateşe verilmişti. Olayların ardından gözaltına alınan 35 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine konulurken halen 14 kişinin emniyette sorgulaması sürüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER