ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 23:27

Bursa'da Romanlarla mahallelinin kavgasında 4 kişi tutuklandı


Bursa Valisi Şahabettin Harput, Roman vatandaşlarla yaşanan kavgaya karışanlardan 4'ünün tutuklandığını belirtti.

Vali Şahabettin Harput, Çırağan Kafe'de basına verdiği iftarda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özellikle Yunuseli mahallesinde Roman vatandaşlarla normal mahalleli arasında yaşanan olaylara değinen Vali Şahabettin Harput, olayların kitlesel olmadığını belirtti.

Bursa’da, önceki gün iki aile arasındaki ‘at pisliği’ meselesinden çıkan tartışmanın gece saatlerinde toplumsal olaya dönüşmesi sonrasında göz altına alınan 21 kişiden 4'ü tutuklandı. Yaşanan olaylarda Öfkeli mahalleli, çevreye zarar verdiklerini iddia ettikleri Roman ailelerin ev ve araçlarını ateşe vermişti. Ellerindeki sopalarla Roman vatandaşların ikamet ettiği sokaklara giden öfkeli kalabalık, önüne gelen her şeyi ateşe vermeye yeltenmişti. Yaşanan olaylardan sonra Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olaylara karışan 21 kişiyi gözaltına almıştı.

OLAYLARA KARIŞAN 4 KİŞİ TUTUKLANDI

İki gündür Bursa'da devam eden Romen vatandaşlarla kavga olayına değindi. Yunuseli bölgesinde yaşanan olayların fazla büyütüldüğünü vurgulayan Vali Şahabettin Harput, "Yunuseli bölgesinde ki Roman vatandaşlarla bölgede yaşayan vatandaşlarımızın arasında yaşanan bir tartışma ve kavga. Bu kavgayı kitlesel bir kavga şeklinde görmeyin, bir grubun diğer bir grupla kavgası şeklinde katiyen görmeyin. İki komşu kavga eder, iki kardeş kavga eder birinin arazisine başka birinin hayvanı girer. İki çocuk kavga eder araya aileler kavga eder, onun gibi bir şeydir. Dolayısı ile konu aklı selimle, devlet konuya müdahalesi ile orada yanlış yapan insanlara, kim yanlış yapıyorsa ona tarafsız ve etkin bir şekilde müdahale ederek konunun bir an önce sükunete kavuşması ve büyümemesi için gereken yapılmıştır." dedi.

Olaylara karışan ve yargıya intikal eden olayın sanıklarından 4 kişinin tutuklandığını bildiren Harput, "Bu olayların arkasında sebep olarak bilinen oradaki kaçak yapılardan ve hurdacı diye bilinen ve bir kısım çalıntı malzemelerin satıldığı yerlerden üç tanesi olmak üzere 8 ev ve toplam 11 ev yıkıldı. Bu yıkılanların içinde Roman vatandaşların da, normal yerli vatandaşların da evleri var. Bu yıkılmanın nedeni tamamen kaçak yapılardır. Bunun bir gün önceki kavga ile hiç bir alakası yoktur." şeklinde konuştu.

GEZİ PARKI OLAYLARI BURSA'DA YAŞANMADI

Gezi Parkı olaylarında önemli olay yaşanmadığı için Bursa halkına teşekkür eden Vali Şahabettin Harput, "İstanbul'da Gezi parkı olayı adı ile gündeme gelip uçun bir süre Türkiye'nin gündemini meşgul eden çok tatsız olaylarla Türkiye'de ve yurt dışında Türkiye'nin imajına zarar veren görüntüler Bursa'da yaşanmamıştır. Bursa'da demokratik olgunluk, hem Bursa halkında, hem medyasında, hem Bursa emniyetinde en üst seviyede mevcut olduğu kabul ve tescil edilmiştir. Bu manada pek çok kesimden olumlu mesajlar aldığımı önemle belirtmek istiyorum." dedi.

Bursa'nın bu sınavdan başarılı bir şekilde çıktığını bildiren Vali Şahabettin Harput, sözlerini şöyle tamamladı: "Bursa'nın bu sınavlardan gayrimeşruluğa, kanunsuzluğa kaba kuvvete veya tahribata fırsat vermeden bu tür provokasyonlara da alet olmadan bu süreci huzur içinde atlatmasını bilmiştir. Tahrik olmadan Bursa'nın adını lekelemeden, bu güne gelişte katkı veren herkese teşekkür etmek istiyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER