ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 17:17

Bursa’da Guinness’lik canlı Atatürk portresi


Bursa Nilüfer Belediyesi Cumhuriyet'in ilanının 90'ıncı yıl dönümü dolayısıyla İhsaniye Meydanı'nda 5 bin 990 kişinin katılımıyla Atatürk portresi oluşturdu. Türkiye’nin alanında en büyük etkinliği olan ve noter huzurunda gerçekleştirilen portre çalışmasının Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuru yapılacağı belirtildi.

Cumhuriyet'in 90'ıncı yaşını 'Duruyoruz, yürüyoruz, şarkılar söylüyoruz' sloganıyla kutlayan Nilüfer Belediyesi, 5 bin 990 kişi ile Atatürk'ün portresini ‘Duruyoruz’ sloganı ile oluşturdu. Hazırlıkları iki ay önce başlayan Atatürk portresinin oluşturulması için sabah erken saatlerden itibaren insanlar alana gelmeye başladı. Portrenin yapılacağı İhsaniye Meydanı'na 7'den 70'e her yaş grubundan insan gelirken, yer yer izdiham ve yoğunluk yaşandı. Boğucu sıcağa rağmen saatlerce güneş altında bekleyen vatandaşlardan bazıları ise fenalık geçirdi.

Görevliler tarafından tek tek kayıt altına alınan 5 bin 990 kişi sıra ile alana alındı. Portrenin oluşturulmasına görev alan gönüllü vatandaşların bileklerine 'Duruyoruz' yazılı damga vurularak sayının karışması önlendi. Kayıt sırasında yaklaşık 5 kilometrelik kuyruk oluşurken, alanda hazır olunması için saatlerce sıra beklendi. Daha önce alanda kimin nerede duracağı belirlendiği için büyük bir özveri ile canlı Atatürk portresi oluşturuldu.

Helikopterle havadan fotoğraf ve kamera görüntüleri alınan görsel şölen ile Türkiye rekoru kırıldı. Alanda vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için seyyar tuvaletler kuruldu. Saat 12.00'de başlayan portre çalışmasında görev alan katılımcılara binlerce şişe su, börek ve ayran ikram edildi. Alanda alınmayan bazı vatandaşlar ise alanın yanında ellerinde Türk bayrakları Atatürk resimleri ile programı destekledi.

Modacı Barboros Şansal ile Prof. Dr. Üstün Dökmen de Atatürk siluetinin oluşmasında hazır bulundu. Alanda Atatürk resmi oluşturulurken, bazı sanatçılar da konserler verdi. Atatürk siluetinin oluşmasına sayılı dakikalar kala saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ayrıca alanı dolduran vatandaşlar 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' sloganı attı.

BURSA'DAN DÜNYAYA VERİLEN MESAJ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, alanı dolduranlara seslenirken, Cumhuriyet'in özgürlük ve demokrasi olduğunu belirterek, projeye destek verenlere teşekkür etti. Cumhuriyet Bayramı'nın halkın bayramı olduğunun altını çizen Başkan Bozbey, Cumhuriyet'in 90'ncı yıl dönümünde canlı Atatürk portresinin oluşturmasının çok önemli bir mesaj olduğunu söyledi. Projede 5 bin 990 kişinin yer aldığının altını çizen Başkan Mustafa Bozbey, fakat meydana 20 bine yakın kişinin geldiğini ifade etti.

Destek veren herkesin dağılmadan akşamki programlara da katılmasını isteyen Bozbey "Antalya, İzmir ve başka illerden gelen misafirlerimiz var. Bu projemize destek verdikleri için teşekkür ediyoruz. Canlı Atatürk portresi oluşturarak dünyaya verdiğimiz mesaj şudur: 'Bu halk, Ulu Önder Atatürk'ümüzün, fikirlerine, Cumhuriyet'ine sahip çıkıyor, çıkacaktır." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER