ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 17:05

Bursa’da 30 taksi durağı kurulacak

Bursada 30 taksi durağı kurulacak


Bursa’da 30 noktada 261 araç kapasiteli yeni taksi durağı kurulacak. Alınan karara göre mevcut dolmuşların taksiye dönüştürülmesi de hızlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar başkanlığında toplandı. Toplantıya I. Hukuk Müşaviri, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, BUSKİ Genel Müdürlüğü, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyeleri temsilcileri, Milli Savunma Bakanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, T.C.K. 14. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IV. Bölge Müdürlüğü ile Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası temsilcileri de katıldı.

Bursa kent genelindeki yeni taksi durak yerlerinin belirlenmesi ve kent merkezindeki taksi dolmuş trafiğinin düzenlenmesi için dönüşüm projesinin ele alındığı toplantı sonucunda taksi durak yerleri belirlendi. Alınan karara göre; Osmangazi ilçesinde Güneştepe-Yunuseli, Yenikent (TOKİ), Emek – FSM, Nilüferköy, Demirtaş – DOSAB, Demirtaş – Yeşilşehir, Panayır Merkez, Küçük Balıklı Meydan, Yeşilova, Çiftehavuzlar, Soğanlı Mahallesi ve Cumhuriyet Caddesi olmak üzere 102 araç kapasiteli 12 taksi durağı; Yıldırım İlçesi’nde, Yunusemre Mahallesi, Vişne Caddesi, Yiğitler Mahallesi, Arabayatağı, Mevlana ve Şirinevler mahalleleri, Değirmenönü – Cumalıkızık, Çınarönü, Yavuzselim ve Millet Mahallesi olmak üzere 80 araç kapasiteli 10 taksi durağı yeri belirlendi.

Nilüfer ilçesinde de Ahmet Yesevi, Odunluk Mahallesi, Hasanağa – Kayapa Sanayi ve TOKİ, NOSAB Sanayi, Organize Sanayi ve Çalı (Merkez) olmak üzere 55 araç kapasiteli 6 taksi durağı;Bademli Mevkii’nde ise Bademli ve Tepedevrent olmak üzere 24 araçlık 2 taksi durağı yeri tespit edildi.

Buna göre UKOME, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri ve Bademli Mevkii olmak üzere Bursa’da toplam 261 araç kapasiteli 30 taksi durağının yerini belirledi. Aynı zamanda, BursaRay istasyonları çevresinde de 27 araçlık bekleme noktası oluşturulmasına fırsat verecek uygulama kapsamında; mevcut taksi duraklarında yapılacak ilave araç çalışmaları da meslek odaları tarafından belirlenerek, 31 Aralık Pazartesi gününe kadar Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı olarak bildirilecek.

PLAKA ALMAK İSTEYENLER BÜYÜKŞEHİRE MÜRACAAT EDECEK

Bursa’da modern ulaşımı yaygınlaştırmak hedefiyle gerçekleştirilen dönüşümden yararlanarak taksi plakası edinmek isteyen vatandaşlar da Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat edebilecek. En fazla bir durak için yapılabilecek olan müracaatlar da yeni kurulan taksi duraklarına dağıtım yapılması için meslek odasına gönderilerek incelemeye alınacak. Taksi plakası almak isteyen vatandaşlar, dilekçe, trafik ruhsatı ve Büyükşehir Belediyesi’nden alınmış çalışma ruhsatı fotokopisiyle müracaatta bulunabilecek.

    Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konforlu ulaşım faaliyetleriyle Bursa’daki ruhsatlı 923 taksinin sayısının daha da artacağını, ruhsatlı 583 dolmuşun da taksiye dönüşümünün sağlanması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Büyükşehir sınırlarında 2 milyonu aşkın nüfusun bulunduğuna işaret eden yetkililer, Bursa’da her bin kişiye düşen taksi sayısının 0,45 olduğunu belirtti. Kişi başına düşen taksi sayısının İstanbul’da 1,8, Atina’da 3,5, Londra’da 3, Paris’te 7 ve Brüksel’de de 4 olduğunu ifade eden yetkililer, bu oranların, daha çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlar atan Bursa’nın taksi ihtiyacını da ortaya koyduğuna dikkati çekti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER