ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:22

Bursa’da 25 bin gıda denetimi yapılacak

Bursada 25 bin gıda denetimi yapılacak


Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Bursa merkez ve ilçelerinde 2012 yılının 3 katı olarak 2013 Yılında 25 bin Gıda Denetimi yapılması planlanıyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, gıda denetimleri ile ilgili yaptığı açıklamada 2012 yılı Temmuz ayından sonra gıda denetimlerinde etkinliğin arttığına dikkat çekti.

Et ve et ürünleri alanında faaliyet gösteren tüm işletmeler bilgilendirildiğini anlatan Ömer Çelik, ‘veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu’ ve buna bağlı ‘gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelik’ kapsamında denetim yaptıklarını söyledi. Riskli ürünler olarak değerlendirilen et ve et ürünleri işletmelerinin onay kapsamına alındığına değinen Çelik, bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelerin bilgilendirildiğini vurguladı.

Bugüne kadar 109 işletmeye onay belgesi verildiğini anlatan Çelik, "İl Müdürlüğü olarak denetim faaliyetlerini daha etkin yürütebilmek için 41 personel gıda denetçisi eğitimi düzenleyerek 120 denetçi sayısını 161’e çıkardık." dedi.

"GIDA KONTROL HİZMETLERİNDE NÖBET SİSTEMİ"
Bu alanda teçhizat konusunda da gerekli iyileştirmeyi yaptıklarını anlatan Ömer Çelik, “İl Müdürlüğümüz ve yetkilendirilen 16 ilçe müdürlüğümüzün tamamında Gıda Kontrol Görevlileri için Nöbet Sistemi uygulanıyor. 7/24 sistemine göre faaliyet göstermek üzere hazır tutulan personel ve araçlarımız Bursa’nın tüm noktalarına kısa zamanda ulaşabilecek şekilde hazır tutuluyor. Alo 174 (Alo Gıda) hattına gelen şikâyet ve talepler derhal değerlendirmeye alınıp olay yerine gidiliyor.

ET VE ET ÜRÜNLERİ İŞLETMELERİNDE KESİNTİSİZ DENETİM

2012 yılında et ve et ürünleri işletmelerinde 520 denetim yapıldığı bilgisini veren İl Müdürü Ömer Çelik, “Bu denetimlerde 451 numune alınıp yapılan analizler sonucunda numunelerin 412 tanesinin Türk Gıda Kodeksine uygun olduğu, 39 tanesinin ise uygun olmadığı belirlendi. Uygun olmayan numunelere idari para cezası uygulandı." bilgisini verdi. 2013 yılında ise bugüne kadar 121 denetim yapıldığını anlatan Ömer Çelik, "Denetimlerde 80 adet numune analize gönderildi. Yapılan analizlerde 30’unun Türk Gıda Kodeksine uygun, 5 tanesinin ise uygun olmadığı belirlendi. 45 tanesinin analiz işlemleri devam ediyor. Uygun olmayanlara idari para cezası uygulandı." dedi.

2013 YILINDA 25 BİN DENETİM

Bursa İl Müdürlüğü olarak 2013 yılı için il ve ilçeleri kapsayan ‘Denetim Planı’ hazırlandığını anlatan İl Müdürü Ömer Çelik, "Bu kapsamda il genelinde tüm sektörler dahil 2012 yılı denetim sayıları değerlendirilerek 2013 yılı hedefi 2012 yılının 3 katı olarak belirlendi. Yaklaşık 25 bin denetim yapılması planlanıyor. 2012 yılının ilk 3 ayında yapılan denetim sayısı 1044 olup, belirlenen hedef doğrultusunda 2013 yılı ilk 3 ayında bu sayı 3 bin 455’e ulaştı. Yine 2012 yılı ilk 6 aylık denetim sayısı 2 bin 936 olurken, şu ana kadar yapılan denetim sayıları sonucunda 2013 yılı ilk 6 ayında 12 bin denetim yapılması planlanıyor." şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, ayrıca bakanlığın gıda denetim ve tescil işlemlerindeki çalışmanın şeffaf bir sistem üzerine kurulduğunu belirterek, onay almış veya belgesi iptal edilmiş işletmelerin ise bakanlık resmi sitesinden tüm kullanıcılara açıklandığını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER