ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 16:58

Bursa’da 124 yıllık Miraciye geleneği yaşatılıyor


Bursalı bir kadın olan Safiye Hatun’ın, 1888 yılında hazırlanan vakfiyede her yıl Miraç Kandili’nde Miraciye okutulması şartı koşmasıyla başlayan Miraciye geleneği 124 yıldır devam ediyor.

Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Miraciye geleneğini her yıl İbrahimpaşa (Mahkeme) Camii'nde sürdürdüklerini söyledi. Hem vakfiye şartının yerine getirilmesi, hem de bu geleneğin gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğun dile getiren Sarı, Bursalıları İbrahimpaşa Camii'ne davet etti.

İSTANBUL’DAN ÖZEL EKİP GELECEK

Sarı, Miraciye okutulması konusunda şu bilgileri verdi: "Recep ayının 27. günü Peygamber Efendimizin (sav) Rabbimizle yaptığı Mirac'a binaen, bu yıl Recep ayının 27. günü 5 Haziran Çarşamba gününe rastladığından, aynı gün ikindi namazından sonra İbrahimpaşa Camii'nde Miraciye ile duası okutulacaktır. Türk musikisinin en önemli eserlerinden olan ve Kutbü’n-nayi Osman Dede tarafından 1700’lü yıllarda bestelenen Miraciye’yi okuyacak insan sayısı oldukça azaldığından, Miraciye okutulmasının devam ettirilmesi adına bölge müdürlüğümüzce İstanbul’dan ekip getirilmektedir."

"EVVEL ALLAH ADINI YÂD EYLERİZ"

Vakfiye şartını uygun olarak süt dağıtılacağını ifade eden Sarı, şunları kaydetti: "Evvel Allah adını yad eyleriz / Dil dil olmuş kalbi dil-şad eyleriz’ diye başlayacak Miraciye sırasında, Miraçta Peygamber Efendimize (sav) ikram edilmesi vesilesiyle süt ikramı da yapılmaktadır. Miraçta süt ikram edildiğini ifade eden bölüm bile mevcut olup, bu bölümün okunması sırasında süt dağıtılmaktadır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER