ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 11:50

Bursa'da 1 milyon yabani meyveli ağaç dikilecek


Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, 2012-2016 eylem planı kapsamında 1 milyon adet kızılcık, muşmula, ahlat, üvez, alıç, yabani erik, yabani elma ve yabani kiraz ağacı dikecek.

Bilecik, Yalova ve Bursa'daki ormanlık alanlardan sorumlu olan müdürlük, "Yabanıl Meyveli Orman ağaçları Eylem Planı 2012-2016" kapsamında hedeflerini açıkladı. Beş yıl içinde 100 kg. kızılcık tohumu ekilerek elde edilecek fidanların toprakla buluşmasını öngören planda, Anayasa’nın 169 ve 170. maddeleri gereği ormanların fauna ve florasını korumak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve orman köylülerinin korunması amaçlarının, ormancılık faaliyetlerinin önceliklerinin belirlenmesinde önemli ilkeler olduğu belirtildi. Bölge müdürlüğünün çalışma alanlarının çok zengin ekolojik çeşitliliğe sahip olduğunun vurgulandığı planda, şu ifadeler yer aldı: “Zengin ekosistemin, hızla gerçekleşen şehirleşmeye bağlı olarak biyolojik çeşitliliğinin desteklenmesi gerekiyor. Bölge müdürlüğü olarak ekonomiye, orman ile halk ilişkilerine ve orman yaban hayatı varlığına önemli katkılar sağlayan yabani meyveli ağaçların yetişmesine uygun alanlara sahibiz. Meyveli orman ağaçlarından endüstriyel odun olarak yararlanıldığı gibi besin kaynağı ve ilaç hammaddesi, ayrıca yabani hayvanların beslenmesi de sağlanmaktadır. Ayrıca bu ağaçlar, çiçek zenginliği açısından da arıcılığa yararlı olmaktadır.”

Eylem planında, beş yılda 1 milyon adet yabani meyveli orman ağacı fidanı üretileceği ve uygun alanlara dikileceği belirtildi. Doğal ve yapay gençleştirme alanlarıyla rehabilite edilen bozuk alanlarda yabani meyveli orman ağaçlarının meşçere karışımına katılması sağlanarak, artacak yabani meyve besin kaynağı ile yaban hayatının destekleneceği vurgulandı. Bu çalışmalarla arttırılacak meyve veriminin de yerel halkın ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı ifade edildi.

'YOLLARDAN UZAK YERLERE, VADİLERE DİKİN'

Yabani meyve ağaçlarının dikiminin tüplü fidanla yapılacağının anlatıldığı planda, gruplar halinde dikileceği açıklandı. Su kaynaklarına yakın bölgelere dikileceği belirtilerek şunlar kaydedildi: “Yabani meyve ağaçlarının vadi içlerine ve yollardan uzak yerlere dikilmesine önem verilmelidir. Çok güneşli, fazla rüzgârlı, çalışma imkanı vermeyen yağmurlu ve donlu günlerde dikim yapılmamalıdır. Fidanların sökümü, ambalajlanması ve dikim alanına taşınması, TS 1722’ye uygun olmalıdır. Yabani meyveli türlerin ağaçlandırmasında en önemli bakım tedbiri, boğma tehlikesinin önlenmesidir. Eylem planıyla bozulan ekosistem dengesine olumlu katlı sağlanarak, yaban hayatının doğal ortamı kendi yaşam döngüsü içinde desteklenmiş olacaktır. Artan ihraç ürünlerimizden olan yabani meyve nektar ve ürünlerinin çoğalması ve temel meyvecilik çöğürü olarak doğal gen kaynaklarımızın arttırılması için bu plan gereği beş yıllık uygulama sonucunda 1 milyon yabani meyve ağacı toprakla buluşmuş olacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER