ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 16:06

Bursa Vali Yardımcısı emekli oldu

Bursa Vali Yardımcısı emekli oldu

Oğluna cami avlusunda Osmanlı usulü sünnet düğünü yapan Vali Yardımcısı emekli oldu.


Bursa'da, 6 yaşındaki oğluna Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar’ın kabrinin bulunduğu aynı adı taşıyan camii avlusunda, Osmanlı Usulü sünnet töreni ve mevlit düzenlemesi tepkilere neden olan Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, bugün itibarıyla 65 yaşını doldurduğu için emekliye ayrıldı.

Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Özcan ile Nükhet Özcan'ın oğulları Mehmet Özcan'ın dün yapılan Osmanlı düğünlerini aratmayan sünnet merasimi, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Çekirge semtindeki Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar’ın kabrinin bulunduğu aynı adı taşıyan camii avlusunda Osmanlı usulü sünnet merasimi düzenleyen Vali Yardımcısı Mehmet Özcan’ın bir süre önce emeklilik dilekçesi vererek izne ayrıldığı ve bugün emekli olduğu öğrenildi.

65 yaşını doldurduğu için yaş haddinden emekli olan Mehmet Özcan, sünnet merasimine yapılan tepkilerle ilgili DHA muhabirinin sorularını telefonla yanıtladı.

Çocuğunun sünnet törenini tarihi ve dini vecibelere uygun atmosferde gerçekleştirmek istediğini kaydeden Mehmet Özcan, şunları söyledi:

“Amacım, sünnet geleneğimizin tarihi ve dini mekanlara halkımızın gösterdiği teveccüh ile birleştirilmesini, halkımıza mal edilmesini ve milletimin ve sosyal tesislerimizin, sosyal alan ile bütünleşmesini sağlamaktı. Orada çalgı, çengi diye bir şey yok. Sadece tasavvuf müziği, ilahiler ve mevlit icra edilmiştir. Bütün yapılan işler tarihi ve dini vecibelere uygun gerçekleşmiştir. Aksi asla mümkün değildir. Bu konuda CD'ler elimde. Bunları basın toplantısı ile duyuracağım. Amacım sünnet geleneğini tarihi ve dini mekanlara halkımızın gösterdiği teveccühü ile birleşmesini ve halkımıza mal edilmesini ve camilerimizin ve sosyal tesislerimizin, sosyal alan ile bütünleşmesini sağlamak istedim. Bu konuda iyi bir örnek olmak istedim. Komplo ile karşı karşıya kalacağımı bilmiyordum. Kimsenin aksi bir öngörüsü olamaz. Belli ki birileri kişisel ve özel hesap peşinde."

Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, çok konuşulan sünnet düğününün ardından basın toplantısı düzenledi

Bursa Murat Hüdavendigar Camii avlusunda 6 yaşındaki oğluna sünnet töreni yapan Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İl Müftülüğü'nden izin alarak, kutsal değerlere saygısızlık yapmadan sünnet organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi. Eşinin kanser hastası olduğunu ifade eden Özcan, "Benim eşim dördüncü evre kanser hastası. Başka mürüvvetini görür müyüz, bilmiyorum. Ama onun sadece gençliğini öne çıkararak gazetede haber yapmak, ahlaki bir durum değildir" dedi. Özcan, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren yaş haddinden emekliye ayrıldığını da açıkladı.
Basında yer alan haberleri üzülerek izlediğini ifade eden Özcan, "öne çıkarılmak istenen saygısız tutum, davranış ve sözlerin hiç birisi tarafımızdan vakıf olmamıştır. Biz caminin de, namazın da, sünnetin de oradaki abdest alınan mekanların da ne demek olduğunu çok iyi biliriz ve böyle bir etkinlik yaparken de bunlara saygısızlık etmeyi aklımızın ucundan geçirmeyiz. Bu manada hiç bir engel durum ya da söz asla olmamıştır. Kim bunları hangi amaçlarla öne çıkarıyor doğrusu bilmiyorum ama orada yapılan işlerin tamamı CD'lere kaydedilmiştir"

Programla ilgili izinleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İl Müftülüğü'nden aldığını anlatan Mehmet Özcan, "izinleri tamamen alınmıştır. Bir kısmı vakıflara ait, bir kısmı yol olarak kullanılan bir mekandır" dedi.

EŞİM KANSER HASTASI

Eşinin kanser hastası olduğunu aktaran Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, şunları anlattı: "Benim eşim kanser hastası, dördüncü evre kanser hastası, belki çocuğumuza yapabileceğimiz son bir faaliyettir. Başka mürüvvetlerini görür müyüz bilmiyorum. Ama onun sadece gençliğini öne çıkararak gazetede haber yapmak, ahlaki bir durum değildir"

Vali Yardımcısı Özcan gazetecilerin, ‘Yaş haddinden mi emekli oldunuz?’ şeklindeki sorularını şu karşılıkları verdi: "Ben yaş haddinden emekli oluyorum. İsteğime bağlı değil, yaş haddinden emekli oluyorum. Rahatsızlığından dolayı da eşimle başka mürüvvet görme şansımız var mıdır bilmiyorum. Ama biz bunları saklamaya çalışırken, birilerinin bunları hiç görmeyişi, sadece benim oğlumun şehzade olduğu şeklinde yaftalar yakıştırması, çok yakışıksız şeyler. Ben inanıyorum ki bütün ailelerin çocukları onların şehzadeleridir"

Mehmet Özcan, kendisinin 2 Haziran 1949 doğumlu olduğunu ve önümüzdeki pazartesinden itibaren yaş haddinden dolayı emekli olacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER