ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 22:10

"Bursa, uzay ve savunma sanayi başkenti olabilir"


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) başkan adaylarından İbrahim Burkay, Bursa için inancı ve hayallerinin olduğunu belirterek, "Bursa, geleceğin yıldızı olmak adına teknoloji uzay ve savunma sanayinin başkenti konumunu elde edebilir." dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) 7 Mayıs 2013'de yapılacak komite seçimleri ve yönetim kurulu başkanlığına aday olan İbrahim Burkay, Bursa'nın önemi ve planlana projeleri oda üyesi işadamları ve basın mensuplarına anlattı.

Türkiye ekonomisine yön veren kentlerin başında yer alan Bursa’nın, Cumhuriyetin 100. yılına dönük vizyonunu şekillendirmek amacıyla faaliyetlerine başlayacak 'Bursa 2023 Platformu’ düzenlenen tanıtım toplantısı ile hedeflerini ele aldı.

BTSO Başkanlığına aday olan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve BURKAY Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Sheraton Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile projelerini anlattı. Basın toplantısına Bursa iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Bursa 2023 Platformu Sözcüsü İbrahim Burkay, konuşmasında sosyal ve siyasi sistemler kadar dünya ekonomisinin de köklü değişim içinde olduğunu belirterek, “Dünya elektronik ticari hacmi 680 milyar dolara ulaştı. BRIC ülkeleri yükselişte. Ticari ve üretim Asya Pasifik Sahra altı Afrika’ya kayıyor. Türkiye’de ise değişiyor, gelişiyor 55 bin ihracatçı firmamız var. 152 milyar dolar ihracata ulaştık. 32 bin yabancı yatırımcımız bulunuyor. Dünyanın pek çok ülkesiyle vizeler kalktı. Dünyanın 16. büyük ekonomisi olduk. Uydumuz, uzaya gönderildi." dedi.

Yeni teşvik politikaları ile yeni cazibe merkezlerinin ortaya çıktığına değinen Burkay, "Bursa 1. Teşvik bölgesinde. Desteklenen sektörlere bakarsak, orta ve ileri teknoloji alanları öne çıkıyor. Bursa’nın ne ticari ne sanayi alanında orta ve uzun vadede stratejileri yok. Bazı çalışmalar yapılmışsa da kağıt üzerinde kalmıştır. Sanayimizin ve ihracatımızın kaderini ağırlıklı olarak bir iki sektöre bağlamış durumdayız. Bursa’nın otomotiv hariç hiçbir sektörde öncelikli ilan edildiği bir alan yok. Yerli ve yabancı yeni yatırımları artıracak bir yol haritamız mevcut değil. Artık kısır çekişmelerden ve popülist politikalardan kurtulup 2023 Bursasının vizyonunu oluşturacak projeleri konuşmamız gerekiyor. Bizim öncelikle ve acil olarak kim olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi, nereye gideceğimizi belirleyecek zihniyet devrimine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

"AYAKTA KALABİLMENİN YOLU; TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS, DOĞAL KAYNAKLAR VE YERLİ KABİLİYETLER"

Bursa'nın geleceğine inanan insanlar olarak 'Bursa 2023 Platformu'nun gerekliliğine inandıklarını anlatan İbrahim Burkay, şöyle devam etti: "Bu düşüncemizi kent dinamikleri ile paylaşarak hayata geçirdik. Bize verdiklerini asla karşılık olamaz ama Bursa için bu salonu dolduran kentin ortak aklını oluşturmak için girişimci gücü, tüccarı ve sanayicisi için neler yapabiliriz sorusuna birlikte cevap arayacağız. Cennet vatanımızın bazı şehirlerinin giderek zenginleştiğini, diğerlerinin ise iyi bir performans gösteremediklerini görüyoruz. Bir kentin coğrafyasında tutunabilmesi, var kalabilmesi, 3 temel dinamiğe bağlıdır. Bunlar; tarihi ve kültürel miras. Doğal kaynaklar ve yerli kabiliyetlerdir. Hiçbir ulus veya kent, yerel kabiliyetler olmadan tarihini ve doğal kaynaklarını zenginliğe ulaştırmamıştır."

Yarınlarda da var edecek, ülkede saygın, kürede belirgin kılacak adımlar atılmaması halinde Bursa’nın da Babil gibi geri gideceğini aktaran İbrahim Burkay, "Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bursa’nın yarınını tahmin etmenin yolu, onu inşa etmekten geçiyorsa bu görev ne şanlı atalarımıza, ne de cennet doğamıza değil, bizzat bize düşüyor. Çünkü biz Bursa’nın yarının inşa edecek yerel kabiliyetleri bizler temsil ediyoruz. Çünkü BTSO’nun bana göre açılımı, Bursa’nın hayati dinamiği olan yerel kabiliyetleri, yani sizlersiniz” diye konuştu.

"BURSA TEKNOLOJİ UZAY VE SAVUNMA SANAYİNİN BAŞKENTİ OLABİLİR"

Bursa'da otomotivden tekstile, gıdadan turizme kadar geleceğe dair zenginlikleri olduğunu anlatan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "Bursa’yı daha üst seviyeye taşımamız lazım. Benim Bursa için inancım ve hayallerim var. Bursa geleceğin yıldızı olmak adına teknoloji uzay ve savunma sanayinin başkenti konumunu elde edebilir. Cumhuriyetimizin 100. yılında 75 milyar dolar ihracat yapan bir kent düşlüyorum. 3 bin 500’e yaklaşan ihracatçı firma sayımızın 7 bin 500’e çıktığını, Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasındaki 22 olan Bursalı şirket sayımızı 75’e yükselttiğimizi, Bursalılar olarak kişi başı milli gelirde 30 bin doları aştığımızı, Uludağ’ı dünyanın kış sporları, 50 AR-GE merkezi kurmuş Bursa’nın Türkiye’nin AR-GE üssü konumuna ulaştığını düşlüyorum." dedi.

“Tanımlanan değil, tanımlayan Bursa için yola çıkıyoruz” diyen UTİB ve BURKAY Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her birimiz yarın ki Bursa’nın şekillenmesinde rol sahibi olabiliriz. Başkasının kurduğu oyunun ‘iyi oyuncusu’ olmak, dünün başarısıydı. Ben oyunun kurallarını biz oluşturalım diyorum. Kurala uyan değil, kural koyan bir Bursa olalım diyorum. Tanımladığımız Bursa ile geldiğimiz yer, bize yetmiyor. Zira imparatorluk başkenti kumaşını taşıyan bu kent, daha üstün bu yarını hak ediyor.”

Bursa için hazırlanmış her alandaki projelere her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını anlatan İbrahim Burkay, "Kentimize sınıf atlatacak bu projelerin hayata geçmesi, Bursa’nın bütün dinamiklerini tek vücut olmasıyla mümkün. Bursa, bu hedeflere ulaşmak için kenetlendi. 2023 platformu ile birlikte hareket etme kültürünü ileri taşıyacağız. Bursa’nın ticaret ve sanayi hayatındaki tüm dinamiklerini, bekledikleri ve gönülden istedikleri değişime dahil edeceğiz. Şahsi beklentilerin ideallerimizin önüne geçmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Çünkü Bursa’nın geleceği, kişilerin istikbalinden daha önemli. Hedeflediğimiz Bursa’ya ulaşmak, ancak koltuklara ve makamlara esir olmayan, onlardan güç almayan bir anlayışla mümkün. Hedefimiz, kendimize makam ve mevki edinmek için günü kurtarma değil, Bursa’nın ve çocuklarımızın geleceğini şimdiden oluşturmaktır. Daha iyi bir yarın uğruna, Bursa’nın dününü geride bırakmak. Sizlere elimi uzatıyor ve gelin bu yarını birlikte inşa edelim diyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

UTİB ve BURKAY Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, konuşmasını ardından OSB üyesi dernek başkanları ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER