ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 10:50

Bursa orman yangınlarına hazır


Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınmasıyla görülmesi muhtemel orman yangınları için hazırlıklarını tamamladı. Gerçekleştirdikleri tatbikatla manevra kabiliyetlerini test eden ekipler, yangın ihbarının alınmasından yangının kontrol altına alındığı ana kadarki süreci başarıyla tamamladı.

Yangın tatbikatını izleyen Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yangınla mücadeleyi, yangın çıkmaması için alınan koruyucu tedbirler ve erken müdahale ile söndürme olarak ikiye ayırdıklarını ifade etti. Koruyucu tedbirler konusunda bilgi veren Coşkun, köylerde, okullarda yapılan eğitimler, çobanların ateş yakmaması için termos dağıtılması, tiyatro gösterileri, piknik ve mesire yeri tesis edilmesini anlattı. Coşkun, “Vatandaşlarımızın ormanlardan istifade ederek dinlenmek, eğlenmek istemesi çok doğal. Vatandaşlarımızdan istirhamımız bu ihtiyaçlarını piknik ve mesire yerlerinde gidersinler, ormana gelişi güzel girmesinler, ateş yakmasınlar.” dedi.

Orman yangınlarına erken ve etkin müdahale etmenin önemine değinen Coşkun, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, yangına 15 dakikada ilk müdahale edilmesi hedefini koyduğunu hatırlattı. Coşkun, şöyle konuştu: “Bölgemizdeki ormanlarımız, 7 gün 24 saat 35 orman gözetleme kulesinden gözetleniyor. 18 ilk müdahale aracı ile devriye geziliyor. 37 arazöz ekibinde 52 arazöz ve su tankeri, 8 dozer, 554 personel ile yangınlara müdahale için hazır durumdayız.”

“BU YAZ HAVALAR DAHA SICAK OLACAK”

Bu yaz hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olacağına dikkat çeken Coşkun, şu bilgileri verdi: “Meteorolojiden 2013 yazında sıcaklıkların mevsim normallerinin 0,5 ile 1 derece üzerinde seyredeceği bilgisini aldık. Bu sıcaklık artışı orman yangını riskini artırıyor. Asıl olan yangının çıkmaması ve bu felaketin yaşanmamasıdır. Yapılan istatistiklere göre orman yangınlarının yüzde 97’si insan eliyle çıkmaktadır. Bunun için ‘Her şey elimizde’ diyoruz. Lütfen pikniğimizi kurumumuz ve belediyelerce düzenlenen piknik-mesire yerlerinde yapalım. Yaktığımız ateşi söndürelim. Bu yerler dışında ateşli piknik yapmayalım. Sönmemiş sigara atmayalım. Anız yakmayalım. Ormanlara çöp atmayalım, çöpler tutuşarak orman yangınlarına sebebiyet verebilir. Bahçe atıklarını sıcak ve rüzgârlı havalarda yakmayalım. Her şeye rağmen bir duman görürsek ücretsiz orman yangın ihbar hattı Alo 177’yi arayalım.”

HELİKOPTER 1 TEMMUZ’DA GELİYOR

Yangın helikopterinin 01 Temmuz - 30 Eylül tarihleri arasında hizmet vereceğini dile getiren Coşkun, helikopterin su alabilmesi için 26 yangın havuzu inşa edildiğini vurguladı. Coşkun, ayrıca orman yangınlarına erken ve etkin müdahale için orman köylerine 30 adet 2,5 tonluk su tankeri dağıttıklarını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER