ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:25

Bursa Emniyeti 1'i çocuk 9 kişiyi gözaltına aldı

Bursa Emniyeti 1i çocuk 9 kişiyi gözaltına aldı


Bursa’nın Yıldırım ilçesi Yavuzselim Mahallesi'nde geçtiğimiz ekim ayında 'Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP), cezaevlerindeki açlık grevine destek' için düzenlediği yürüyüş sonrası çıkan olaylara karışanlara yönelik operasyonlar sürüyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin olaylara karışan kişilere yönelik dördüncü dalga operasyonda 1’i çocuk 9 kişiyi daha gözaltına aldı. Aralarında BDP üyelerinin de bulunduğu zanlılarla birlikte çok sayıda örgütsel döküman ile 2 adet kuru sıkı tabanca ve ‘sallama’ diye tabir edilen 2 adet bıçak ele geçirildi.

BDP Yıldırım İlçe Başkanlığı, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla 28 Ekim tarihinde yürüyüş düzenlemiş, BDP’li grubun Yavuz Selim mahallesi Meydanı’na gelmesiyle olaylar çıkmıştı. Yürüyüşün ardından çıkan olaylar 4 gün sürmüş ve aralarında polis memurlarının da olduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. İlker Kaya (30) isimli vatandaşta olaylar sırasında tabancayla vurulmuş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olayların ardından cumhuriyet savcılığının başlattığı soruşturma kapsamında harekete geçen Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 3 ayrı operasyon düzenledi. Toplam 5’i küçük yaşta olmak üzere 29 kişinin gözaltına alındığı operasyonlar kapsamında 17 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TEM ekipleri olaylara karışan kişilerin yakalanmasına yönelik bu sabah saatlerinde dördüncü dalga operasyon için harekete geçti. Olayların çıktığı mahallelerde 10 ayrı eve eş zamanlı operasyon düzenleyen TEM ekipleri, 1’i yaşı küçük 9 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonda 2 adet kuru sıkı tabanca ile ‘sallama’ diye tabir edilen 2 adet bıçak ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Zanlılar arasında BDP Gençlik kolları üyelerinin de bulunduğu öğrenildi. Emniyette sorgulamaları süren zanlıların PKK/ KCK terör örgütünün elebaşısının sözde sağlık koşullarının düzeltilmesi amacıyla ülke genelinde başlatılan açlık grevleri eylemleri çerçevesinde 25, 26, 27, 28 Ekim’de gerçekleştirilen dönüşümlü açlık grevi eylemi ve sonrasındaki yürüyüşte bir grup örgüt yanlısı ile mahalleli arasında çıkan olaylara karıştıkları belirlendi. İfadelerinin tamamlanmasıyla zanlılar yarın, “Mala zarara vermek, kasten yaralama, görevli memura mukavemet, adam öldürmek” iddiasıyla adliyeye sevk edilecek. Zanlılar arasında, İlker Kaya’nın öldürülmesi olayına karışanlarında bulunduğu öne sürüldü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER