ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 15:42

Bursa, bir ay boyunca fetih coşkusu yaşayacak

Bursa, bir ay boyunca fetih coşkusu yaşayacak


Bursa’da Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenecek Osman Gazi'yi Anma ve Fetih Şenlikleri, bir ay boyunca tarihi günümüze taşıyacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sümbüllü Bahçe Konağı'nda düzenlediği basın toplantısı ile bu yılki program hakkında bilgi verdi. Destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında, fetih şenliklerine vatandaşlar başta olmak üzere turistlerin büyük ilgi gösterdiğini anlatan Dündar, etkinlikleri daha da geliştirerek devam ettireceklerini söyledi.

Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar, sözlerine; “Beylikten imparatorluğa giden en büyük adımlardan olan Bursa’nın fethinin 687. yılı kutlu olsun” diyerek başladı. Dündar, “Tarihe yön veren Osmanlı İmparatorluğu'nun tohumlarının atıldığı yer Bursa’da düzenlenecek fetih şenlikleri için bu coşkuyu bir kez daha yaşıyoruz. Şanlı tarihimizi hatırlamak, cihan imparatorluğuna kapı açan o manevi hava ve coşkuyu bir ay boyunca solumak ve yaşatmak, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize tarihimizi tanıtmak amacıyla 9 yıldır aralıksız sürdürüyoruz. Sınırlarımızı aşan şenliğimiz bu yıl da bir ay boyunca tüm hemşehrilerimiz ile birlikte yaşayacak.” dedi.

OSMANGAZİ’Yİ ANMA VE FETİH ŞENLİKLERİ

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9. kez düzenlenecek Osman Gazi’yi anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile nisan ayı Bursa’da coşkulu geçecek. Osmangazi Kaymakamlığı, Uludağ Üniversitesi ve DAĞ-DER’in katkıları ile düzenlenecek Fetih şenlikleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda etkinlikle kutlanacak. Fetih şenliklerinde, 5 Nisan Osmanlı Kaftanları Sergisi ve aynı gün başlayacak Yıldırım Bayezid Han Dönemi Sempozyumu ile ilk bölüm tamamlanacak. 36 akademisyenin sunum yapacağı sempozyum 6 Nisan Cumartesi günü Ördekli Kültür Merkezi'nde devam edecek.

Bursa’nın fethi törenleri, 6 Nisan 2013 günü Pınarbaşı Meydanı'nda gerçekleştirilecek resmi törenle kutlanacak. Kutlamaların tamamlanmasının ardından aynı gün saat 16.00’da Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Fetih Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Her yıl vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ve şenliklerin en dikkat çeken etkinliklerinden biri olan Fetih Yürüyüşü, bu yıl yine Saltanat Kapı’dan başlayacak ve Fomara Meydanı'nda tamamlanacak. Yürüyüş, Atatürk Caddesi'nden, İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi takip edilerek Fomara Meydanı Osman Gazi heykelinde final gösterileri ile son bulacak.

ÖNCE KINA SONRA DÜĞÜN

Şenliklerin en otantik bölümlerinden biri olan köy düğünü ve öncesinde düzenlenen kına merasimi de her yıl olduğu gibi bu yıl da DAĞ-DER’in katkıları ile gerçekleştirilecek. 6 Nisan’da DAĞ-DER Kültür Merkezi'ndeki köy düğünü öncesi kadınlara kına eğlencesi düzenlenecek. Buradaki etkinlikte yüzyıllardır devam eden kına geleneği aslına uygun olarak canlandırılacak.

KÖYDE OTANTİK ŞÖLEN

Şenliklerin 3. günü olan 7 Nisan Pazar sabahı ise Osman Gazi ve Aziz Şehitler anısına mevlit ve dua okunması ile başlayacak program, Soğukpınar ve Bağlı köylerinde yapılacak köy düğünü ile son bulacak.

Köy düğünü geleneklerinin tamamının uygulanacağı etkinlikte, gerçek bir düğün yapılacak. 8 Nisan Pazartesi günü de Dü-Şems Ensemble ‘Ege’nin İki Yakası’ konseri düzenlenecek.
Şenlikler, 14 Nisan Pazar gün gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Osmangazi Tarihi Kent Koşusu ve 21 Nisan Pazar gün yapılacak Rahvan Atları Koşusu ile son bulacak. Ayrıca, bu yıl 9. kez düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da fotoğraf yarışması düzenlenecek. Basın toplantısının ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar sümbül dağıttı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER