ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:06

Büro Memur-Sen, 'şeflik' ücretlerine dikkat çekti

Büro Memur-Sen, şeflik ücretlerine dikkat çekti


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, bürokrat olma yolunda önemli adım olan şeflikte ücretin giderek anlamını yitirdiğini söyledi. Yazgan, "Memurdan sadece 50 lira fazla maaş alan şeflerin özel hizmet tazminatları ve ek ödeme oranları yükseltilerek, uğradıkları maaş adaletsizliği giderilmelidir." dedi.

Büro Memur-Sen, İçişleri Bakanlığı çalışanlarının sorunları ve çözüm yollarına yönelik çalıştay düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde yapılan çalıştaya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, genel merkez yönetim kurulu üyeleri, kadın komisyonları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen bakanlık, valilik ve kaymakamlık çalışanları katıldı. Çalıştayın sonunda çalışanların sorunları ve talepleri rapor haline getirildi. Rapor, sorunların çözümü için İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere ilgili birimlere iletilecek ve toplu sözleşme masasına taşınacak.

Çalıştayda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, İçişleri Bakanlığı’nın ülkenin her köşesinde teşkilatının bulunduğunu, buna paralel olarak da çalışanların ülkenin dört bir yanında görev yaptığını belirtti. Bakanlığın beşikten mezara kadar tüm vatandaşlara hizmet verdiğini ifade eden Yazgan, bunun için personelin en iyi şartlarda çalışması gerektiğini kaydetti.

"ŞEFLİĞİN ÜCRET KONUSUNDA BİR ANLAMI KALMADI"

Konuşmasında şeflerin sorunlarına değinen Yazgan, şef ve şube müdürü unvanlarının yönetici kademesinde sayıldığını ancak şeflerin şube müdürlerine göre çok düşük ücret aldığına dikkat çekti. Kurumlardaki servislerin yükünü çeken ve bir o kadar da sorumluluğu olan şeflerin, 666 Sayılı KHK’da ihmal edildiğini bildiren Yazgan, şeflerin şube müdürlerinden ortalama bin lira daha düşük, normal memurdan ise sadece 50 lira civarında fazla ücret aldığının altını çizdi. Bürokrat olma yolunda önemli adım olan şefliğin ücret konusunda bir anlamının kalmadığını dile getiren Yazgan, “Memurlar sınavlara girerek şef oluyorlar ve görevleri nedeniyle kurulu düzenlerini bırakarak farklı illere çalışmaya gidiyorlar. Kurumlarda çoğu iş şeflerin omuzlarında. Bunlara rağmen öteden beri şeflere yaptıkları işe, taşıdıkları sorumluluklara uygun maaş ve özlük hakları verilmemiştir. Şefler ile memurlar arasındaki ücret farkı yok denecek kadar az. Şeflerin özel hizmet tazminatları ve ek ödeme oranları yükseltilerek, uğradıkları maaş adaletsizliği giderilmelidir. Genel yetkili sendika olarak şeflerin ücret mağduriyetini toplu sözleşme masasına taşıyacağız.” diye konuştu.

"ÇALIŞANLARIN HAKKI OLAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMELİ"

Bakanlık çalışanlarının en önemli sorunlarından bir tanesinin de fazla mesai ücreti alamamaları olduğunu vurgulayan Yazgan, şu ifadeleri kullandı: “Seçim zamanlarında olsun, sınav zamanlarında olsun bakanlık çalışanları gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Nüfus çalışanlarının yanı sıra valiliklerde ve kaymakamlıklarda çalışan personelin mesai mefhumu yok. Valiler, kaymakamlar gece yarısı ‘Gel’ dediğinde çalışanlar göreve gitmek durumunda kalıyor. Bu uygulamalara rağmen çalışanlara fazla mesai ücreti verilmiyor. Bunun nedeni ise kamu çalışanlarının mali haklarını düzenleme iddiasıyla çıkarılan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile fazla mesai ücretlerinin kaldırılmasıdır. KHK yeniden düzenlenerek çalışanların hakkı olan fazla mesai ücreti verilmelidir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER