ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 11:52

Burdur şiş, okulda öğretiliyor


 Burdur’un vazgeçilmez yemeklerinden olan şiş köfte, Turizm Eğitim Merkezi'nde (TUREM) yetişen aşçılarla dünyaya tanıtılacak.

Turizm için yetiştirdiği kalifiye elemanlarla adından söz ettiren TUREM'in aşçılık bölümünde eğitim gören öğrenciler, dünya mutfaklarının yanında Burdur'a özgü yemekleri de öğreniyor. Derste öğrendiklerini mutfakta uygulayan öğrenciler, en lezzetli 'Burdur şiş' yapmaya çalışıyor. Mezun olduktan sonra da turistik tesislerde iş bulunan aşçılar, Burdur'un bu eşsiz lezzetini dünya insanlarının damak tadından sunuyor.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çelikoğlu, TUREM'de aşçılık öğrenen öğrencilerin gittikleri her yere Burdur şişini tanıttığını söyledi. TUREM mutfak öğretmeni Mehmet Çatal da öğrencilerine uluslararası ve Türk mutfağını en ince detaylarına kadar öğrettiklerini belirterek, “Burada eğitim alan öğrenciler turizm sektöründe çalışıyor. Öğrencilerimizin uluslararası ve Türk mutfağını öğrenip sektöre hazır hale gelmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenci Ali Tüzün, odun ateşinde pişen yöresel lezzetlerden Burdur şişini çalışacağı büyük otellerde menüler arasına sokmaya amaç edindiğini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER