ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 12:40

Burçlu öğrenciler cam üfleme sanatı ile tanıştı

Burçlu öğrenciler cam üfleme sanatı ile tanıştı


Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, Özel Burç Çukurova İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek, öğrencilere cam üfleme sanatının inceliklerini uygulamalı olarak gösterdi.

Burç Çukurova İlk ve Ortaokulu tarafından Adana’ya davet edilen cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, burada öğrencilerle bir araya gelerek unutulmaya yüz tutmuş cam üfleme sanatını tanıttı. Cam sanatı hakkında öğrencilere verdiği bilgilerin öğrencilere zaman zaman derslerinde de yardımcı olabileceğini vurgulayan Gümüş, uygulamalı anlatımı ile de büyük beğeni topladı.

Öğrencilere camın oluşumu, şekil verme sıcaklığı, ısı iletkenliği ve tarihçesi hakkında bilgiler veren Gümüş, uygulama sırasında tek parça cam borudan yaptığı semazen ile tüm izleyenleri büyüledi. Öte yandan, Harun Veysel Gümüş, öğrencilerin büyük bir heyecan ve şaşkınlıkla izledikleri bu sanatı uygulamalarına da yardımcı oldu.

Türkiye’de çok sayıda okulda cam sanatını öğrencilerle buluşturduğunu kaydeden Gümüş, “Öğrenciler 4 ve 5. sınıflarda ders olarak işlenen ısıyla sıvının genleşmesi, 6 ve 7. sınıflarda ısınan maddenin şekil değiştirmesi konularını burada uygulamalı olarak gördü. Ayrıca bir camdan semazenin oluşumuna tanık oldular. Ders konularını öğrencilere ne kadar dokundurarak hissettirerek anlatırsanız o kadar etkili olur.” diye konuştu.

Burç Çukurova İlk ve Ortaokulu Müdürü İlhami Kara ise “İlk ve ortaokulu öğrencilerimiz bu etkinlikle cam üfleme sanatını yaşayarak ve uygulayarak öğrendiler. Müfredatta yer alan konuları sadece sınıf içerisinde bırakmak istemiyoruz. Bu gibi etkinliklerle öğrencilerin hayatları boyunca unutamayacakları şekilde öğretmeyi hedefliyoruz.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER