ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 20:46

Bünyamin Sürmeli'den öğrencilere ders

Bünyamin Sürmeliden öğrencilere ders


“Havayı Koklayan Adam” olarak bilinen CNN Türk’ün Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Gençler Çevre Sempozyumunda Buluşuyor” isimli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Beylikdüzü Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde ortaklaşa düzenlediği sempozyuma öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Çevre Sempozyumu’nda konuşan Meteoroloji Uzmanı ve CNN Türk’ün Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, hava - çevre kirliliğinin ve iklim değişikliklerinin nedenlerini, hangi evrelerden geçtiğini anlattı. Dünyanın 750 bin yıllık iklim grafiklerine bakıldığında, her 150 yıllık dilimde birbirine benzer iklim değişikliğinin yaşandığını dile getiren Sürmeli, özellikle sanayi devrinin başlamasıyla 150 bin yıl içerisinde atmosfere çıkabilecek gazın 150 yılda çıkması sonucu iklim değişikliklerinin normal seyrinden farklı şekilde hissedildiğini ifade etti.

“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanmamız Şart”

Atmosfere verilen bir gazın 50-60 yıl sonra reaksiyon gösterdiğini belirten Sürmeli, bugün yaşanılan iklim sorunlarında sanayi devriminin önemli bir payı olduğunu vurguladı. İnsanların ihtiyacından fazlasını tüketmesiyle atmosfere zarar verdiğini anlatarak, “Aslında biz kendimize zarar veriyoruz. Kötü gidişin önüne geçebilmek için, tüketimin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor” dedi.

“Geri Dönüşümde İstanbul’da Birinciyiz”

Program sonunda konuşan Başkan Yardımcısı Efrahim Yeşil, Belediye Başkanı Yusuf Uzun’un selamını ileterek, Başkan Uzun’un geri dönüşüme büyük önem verdiğini ve Beylikdüzü’nün geri dönüşümde İstanbul’da 1. olduğunu dile getirdi. Kişi başına düşen yeşil alan bakımından da ilçenin Avrupa standartında olduğunu belirten Yeşil, bu yapıyı daha da iyi konuma getirmek için, ekip olarak gayretle çalıştıklarını söyledi. Başkan Yardımcısı Yeşil, daha sonra Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli’ye plaket ve çiçek verdi.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER