ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 16:02

Bunaltıcı hava İzmir'i de etkisi altına aldı

Bunaltıcı hava İzmiri de etkisi altına aldı

Yurt genelinde artan hava sıcaklığı, İzmir’de bugün 35 dereceye kadar yükseldi.


Bunalan vatandaşlar zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmıyor, dışarıda olanlar da kendilerini ağaç gölgelerine veya deniz kenarlarına atıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamayla sıcak havaya karşı uyardı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, önümüzdeki üç gün boyunca artmaya devam edeceği bekleniyor. Yurdumuzun güneydoğu ve iç bölgelerinde (Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu’nun batısı, İç Anadolu, İç Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimleriyle Marmara’nın doğusunda) hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üzerinde seyredeceği, kıyı kesimlerde (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimleri) ise normallerin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği ancak yüksek nem oranı sebebiyle sıcaklığın daha yüksek hissedileceği tahmin edilmektedir. Yüksek sıcaklıkların yol açabileceği olumsuzluklara karşı (ısı/güneş çarpması ve diğer sağlık problemleri) vatandaşlarımızın ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları, özellikle 10.00–16.00 saatleri arasında güneş altında kalınmaması ve koruyucu tedbirlerin alınması tavsiye edilmektedir."

Sıcak havalarda yaşanabilecek rahatsızlıkları değerlendiren İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise 12 yaş altındakilerle 65 yaş üzerindekilerin, hamilelerin, şeker ve kalp hastalığı olanların, kronik hastalıklarla mücadele edenlerin güneşe maruz kalması halinde ciddi risk altında olduğunu söyledi. Yetkililer, güneşin olumsuz yanlarından korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Günde en az 1,5 litre su içilmeli. Güneş ışığının direkt geldiği saat 10.00 ile 16.00 arasında, olabildiğince esintili ve gölge olan yerlerde kalınmalı. Mümkün olduğunca dışarıya çıkılmamalı. Güneşten korunmak amacıyla açık renkli giysiler giyilmeli ve şapka takılmalı."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER