ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 09:57

Bunaltan sıcak hava, hırsıza davetiye çıkarıyor


Mevsim normallerinin oldukça altında geçen bahar aylarından sonra sıcaklar her geçen gün biraz daha artıyor. Sıcakların başlamasıyla birlikte vatandaşların serinlemek amacıyla geceleri açık bırakılan kapı ve pencereler hırsızlara davetiye çıkarıyor. Her yıl yaklaşık 300 bin hırsızlık vakasının yaşandığı Türkiye'de, emniyet verilerine göre evden hırsızlık olaylarında yaz aylarında artış yaşanıyor.

Meteorolojik verilerine göre, bu yaz çok sıcak olacak. Artan sıcaklara karşı vatandaşlar serinlemek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Özellikle gece uyurken kapı ve pencerelerin açık bırakılması ise hırsızlık olaylarını tetikleyen en önemli etken olarak dikkat çekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, alınacak basit önlemlerle hırsızlık olaylarının önüne geçilebileceği belirtildi. Evlerin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına özen gösterin. Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına, Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olması, gerektiğinde zil tertibatı takılması önemlidir. Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi, Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına dikkat edin. Evinizden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizin kilitli olup olmadığını kontrol ediniz. Değerli eşya ve mücevherlerinizi yanınıza alınız. Evlerinizi kısa süreli veya uzun süreli terk ettiğiniz zaman, evin bir lambasını açık bırakınız. Ayrıca bir radyoyu açık bırakarak ve sesini giriş kapısından düşük seviyede duyulacak şekilde ayarlayarak ayrılırsanız evde biri varmış hissi uyanacaktır. Evinizin perdelerinin hepsini kapalı tutmayınız. Evde gündüz kimse yokmuş hissi uyandırmayınız. Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarlarını komşunuza bırakmayı unutmayınız, hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu olan daireleri seçeceğini unutmayınız. Hırsızlar eve girdiklerinde önce yatak odalarını karıştırırlar, kıymetli eşyalarınızı evinizin daha değişik yerlerine saklayınız. Apartman dahilinde komşunuza dahi gitseniz kapınızı kilitleyiniz, kesinlikle kapıyı çekerek çıkmayınız. İkamet ettiğiniz apartman giriş kapısını devamlı kilitli tutunuz." ifadeleri yer aldı.

İşyerine personel alacak işverenleri de uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınması önemli. Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunun” ifadeleri yer aldı. İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya, herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar olay yerinin muhafaza altına alınmasına özen gösterin."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER