ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 14:24

Bulgaristan'da vakıf mallarının iadesi


Bulgaristan'da Müslümanlara ait vakıf mallarının iade edilmesine karşı gelen yaklaşık 2 bin kişi, Filibe'deki mahkeme binası önünde gösteri düzenledi.
Bulgaristan Başmüftülüğü'nün vakıf mallarının iadesi için ülkenin çeşitli şehirlerinde başlattığı hukuk mücadelesi çerçevesinde Filibe'nin Karlovo İlçesinde bulunan Kurşun Camisi davasının bugünkü duruşması öncesinde çeşitli milliyetçi gruplardan yaklaşık 2 bin kişi, mahkeme binası önünde eylem yaptı. Göstericiler, Kurşun Camisinin Başmüftülüğe iade edilmesine karşı çıktı.
Polis ve jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteri sırasında milliyetçi sloganlar içeren pankartlar taşıyan eylemciler, sis ve ses bombaları attı.
Gösterilere, Hristiyan din adamlarının katılması dikkati çekti.
-Muradiye Camisi'ne saldırı -
Mahkeme binasının önünden Filibe'nin merkezindeki Cuma Camisi olarak da bilinen Murad Hüdavendigar Camisi'ne yürüyen göstericiler, camiye taş, sis ve ses bombalarıyla saldırdı. Saldırı sonucunda caminin tüm camları kırıldı. Buradan Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu'na yönelen göstericiler, Başkonsolosluk görevlileri aracılığıyla Başkonsolos Şener Cebeci'ye protestolarını iletmek istediklerini belirtti. Jandarma ve polis, Başkonsolosluğu güvenlik kordonu altına alarak göstericilerin binaya yaklaşmasına izin vermedi.
Polisle çatışan dört gösterici ile eylemcilerin attığı taşlar nedeniyle 2 polis memurunun yaralandığı açıklandı. Taş ve sis bombası atan bir göstericinin ise tutuklandığı belirtildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER