ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:11

Bulgaristan'da sığınmacı karşıtı eylem


Bulgaristan'daki ırkçı Ataka Partisi'nin lideri, ülkedeki tüm sığınmacıların kovulmasını, Türkiye sınırının da kapatılmasını talep etti.
Ataka Partisi, Türkiye sınırı yakınındaki Elhovo şehrinde sığınmacılara karşı dün düzenlediği protesto gösterisinin ardından, bugün de İçişleri Bakanlığı binası önünde eylem yaptı.
Irkçı ve aşırı söylemleriyle tanınan Ataka üyesi yaklaşık 50 kişi, bakanlık binası önünde toplanarak, ülkedeki sığınmacıları hedef alan eylem düzenledi.
Parti lideri Volen Siderov, burada yaptığı konuşmada, Bulgaristan'da bulunan ve Ortadoğu ile Asya ülkelerinden gelen sığınmacıların derhal ülkeden kovulmasını istedi. Bulgar-Türk sınırının da hemen kapatılmasını talep eden Siderov, İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev ve Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'i ise kanunlara uymamakla suçladı.
Ataka'nın İçişleri Bakanlığı önündeki düzenlediği eylemde, iki gün önce başkent Sofya'da bir mağazada çalışan 20 yaşındaki genç kızı bıçakla 10 yerinden yaralayarak gasbeden sığınmacının henüz yakalanamadığı hatırlatıldı. Siderov, "Göçmen dedikleriniz gerçek yüzlerini gösterdi, onlar katil" ifadesini kullandı.
Göstericiler de "Siz doyuruyorsunuz, onlar ise bizi kesiyor", "Yerleştirmeyin, kovun" ve "Tüm sığınmacılar derhal kovulsun" yazılı pankartlar taşıdı.

- Banya Başı Camisi'nin önünde gösteri

İçişleri Bakanlığı'nın önündeki eylemin ardından Sofya'da ibadete açık tek cami olan Banya Başı Camisi'nin önüne gelen Ataka üyeleri ve sempatizanları, burada da bir eylem yaptı.
Cami önündeki gösteride yine göçmenleri hedef alan grup, yaklaşık yarım saat sonra dağıldı.
Ataka'nın cami önündeki gösterisi sırasında, polis ve jandarma ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı dikkati çekti. Eylem sırasında cami etrafındaki yollar trafiğe kapatıldı.
Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Ataka Partisi'nin üyeleri, Mayıs 2011'de Banya Başı Camisi'nde cuma namazı kılanlara saldırmıştı. Saldırıda 10'nun üzerinde vatandaş yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER