ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:40

Bulgaristan'da hükümet krizi


Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov kabinesinin 20 Şubat'taki istifası üzerine ülkede başgösteren siyasi krize çözüm arayışları sürüyor.
     Yasa gereği Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev-in 5 Mart Salı günü parlamentoda grubu olan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne (HÖH) hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor.
     HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan, AA-ya yaptığı açıklamada partisinin hükümet kurmak istemediğini, verilecek yetkiyi Plevneliev-e anında iade edeceğini bildirmişti.
     Plevneliev, daha önce hükümeti kurma görevini, istifa eden Bulgaristan-ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar (GERB) ve ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi-ne (BSP) vermiş ancak her iki parti de bu görevi reddetmişti.
     Bulgaristan-da HÖH-ün de görevi ret etmesi durumunda Cumhurbaşkanı Plevneliev-in parlamentoyu feshetmesi ve ülkeyi 12 Mayıs'ta yapılacak erken seçime hazırlayacak teknokratlardan oluşan geçici bir hükümet kurması bekleniyor.
     Plevneliev, HÖH-e hükümeti kurma görevini 1 Mart Cuma gününe vereceğini bildirmiş ancak sonrasında bu tarihi 5 Mart olarak değiştirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER