ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 15:48

Bulgaristan'da genel seçim


Bulgaristan'da parlamento seçimi için oy verme işlemi sürüyor.
     Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Biser Troyanov, yaptığı açıklamada, yerel saat 10.30 itibarıyla seçime katılımın yüzde 13 olduğunu, ilerleyen saatlerde bu oranın artmaya devam ettiğini söyledi.
     Ülkede kayıtlı 6 milyon 868 bin 455 seçmen, yeni meclisi belirlemek üzere seçim noktalarında oy kullanıyor. Dışişleri Bakanlığı da 86'sı Türkiye'de olmak üzere, 57 ülkede toplam 211 seçim yerin açıldığını bildirdi.
     İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise seçimlerin güvenliğini sağlamak üzere 15 bin polisin görevlendirildiği, ülke genelinde seçim sürecinin normal devam ettiği belirtildi.
     Başkent Sofya ve Varna şehirlerinde 90 ve 68 yaşlarında iki seçmenin sandık başında kalp krizi geçirerek öldüğü bildirilen açıklamada, asılsız iki bomba ihbarı yapıldığı, seçim ihlalleriyle ilgili bakanlığa gelen 64 ihbarın tamamının da araştırıldığı kaydedildi.
     Seçimin sorunsuz geçmesi için ülke genelinde bira hariç içki satma yasağı uygulanıyor.
    
     -Liderlerden "seçime katılın" çağrısı-
    
     İkamet adresine göre seçime katılma mecburiyetinin bulunduğu Bulgaristan'da siyasi liderlerin büyük bölümü başkent Sofya'da oy kullandı.
     Seçimi hazırlamakla hükümlü geçici hükümetin Başbakanı Marin Raykov, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Merkez Seçim Komisyonu'na bu seçimde önemli görev düştüğünü söyledi. Komisyondan, seçim yasaklarının çiğnenip çiğnenmediğine ilişkin kararını bir an önce açıklamasını isteyen Raykov, dün bir matbaada bulunan 350 bin sahte pusulanın da koruma altında olduğunu belirtti.
     Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de oy kullandıktan sonra, dün ele geçirilen ülkedeki seçim sonuçlarını yüzde 10 oranında etkileyebilecek ve 25 milletvekili belirleyebilecek sahte pusula skandalını yatıştırmak üzere halkı sükunete çağırdı. Plevneliev, "Merkez Sezim Komisyonu, seçimin yasallığını garanti etmeli. Geçmişe doğru değil, geleceğe bakalım" dedi.
     En büyük siyasi oluşumlardan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri ve eski başbakan Sergey Stanişev de oy kullandıktan sonra, "Bugün her şey halkın elinde. Geleceğini değiştirmek istiyorsa oy kullansın. Özgür bir ülkede seçim gününden daha önemli bir gün yoktur. Çocukların gelecekte Bulgaristan'dan kaçmasınlar diye oy kullandım" şeklinde konuştu.
    
     -Türk ve Müslümanların oyları-
    
     Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanların oylarına talip olan iki siyasi partinin liderleri Lütvi Mestan ve Korman İsmailov da Sofya'da oy kullandı.
     Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, eşi Şirin Mestan ile Soya'nın Kuaförlük Lisesi'nde oyunu kullandıktan sonra, seçimin sonucu konusunda umutlu olduğun söyledi.
     Seçim pusulalarının 8 Mayıs'a kadar teslim edilmesi gerekirken, dün ele geçirilen ve ek olarak bastırılan 350 bin pusula konusunda kimin parmağı olduğunu merak ettiklerini söyleyen Mestan, "Ortada iddia edildiği gibi bir suç olmasaydı savcılık ön soruşturma açmazdı. 350 bin pusula defolu olamaz. Bu pusulalar tüm seçim bölgelerine gönderilmek üzere hazırlanmış" dedi. Mestan, vatandaşları seçime katılmaya çağırdı.
     HÖH'den ayrılan Hürriyet ve Şeref halk Partisi'nin (HŞHP) lideri Korman İsmailov da oyunu kullandıktan sonra AA'ya yaptığı açıklamada, "Seçimler demokratik yapıya sahip olan ülkemizde halkımızın daha iyi ve şerefli bir yaşam için ortaya koyduğu iradesinin bayramıdır. İşsizliğe, adaletsizliğe, eğitimsizliğe, yolsuzluklara, korkuya, yalan ve dolanlara karşı tavır koyan dürüst, ahlaklı ve özverili adayların destek ve güven alacaklarına inanıyorum" diye konuştu.
     Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan saldırılar nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını ifade eden İsmailov, şunları kaydetti:
     "Dün Suriye-Türkiye sınırından gelen vahşi terör saldırıları haberi günümüzü kararttı. Türk halkına baş sağlığı diliyoruz. Kalbimiz iyi günde ve kötü günde bir atıyor. Her şeye rağmen Türkiye vatandaşları istikrar ve refah yolunda aynı sağduyu ve daha büyük bir kararlılıkla ilerlemeye devam edeceklerinden hiç şüphemiz yok."
    
     -Termometre ile oy ölçümü-
    
     Seçim gününde parti ve koalisyonlar adına propaganda yapılması, sandıklar kapanana kadar sonuç yayınlanması yasak olmasına rağmen medya, esprili yöntemler kullanıp oy dağılımıyla ilgili bilgi veriyor.
     "Bgnes" adlı haber ajansı, başlıca siyasi partilerin merkez binalarının bulunduğu adreslerde, termometre ile hava sıcaklığı ölçümü yapıyormuş gibi hareket ederek partilerin muhtemel oy durumlarını ima ediyor. Siyasi kriz öncesi ülkenin en büyük partisi konumundaki GERB'in liderliği kaybettiğini öne süren ajans, tahminlere göre termometrenin BSP için 31, GERB içinse 29 dereceyi gösterdiğini kaydetti.
     Sandıktan koalisyon hükümeti çıkacağını öngören tahminlere göre, yüksek katılım durumunda 5-7 parti ve koalisyonun parlamentoya girmesi bekleniyor.
     Seçimde oy verme işleminin yerel saatle 20.00'de sona ermesi beklenirken, seçim komisyonu süreyi uzatma hakkına sahip.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER