ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 18:18

Bulgaristan'da geçici hükümet açıklandı


Bulgaristan'da ülkeyi 12 Mayıs'ta yapılacak erken genel seçimine götürecek kabine açıklandı. Başbakanlık ve dışişleri bakanlığı görevine, Paris Büyükelçisi Marin Raykov getirildi.
    
Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Plevneliev, 12 Mayıs'taki erken genel seçime kadar işbaşında olacak kabenin üyelerini tanıttı.
     Buna göre Plevneliev, başbakanlık ve dışişleri bakanlığı görevini Paris Büyükelçisi Marin Raykov'a (53) verdi. Tecrübeli bir diplomat olan Raykov, Paris görevi öncesinde üç kez dışişleri bakan yardımcılığı yapmıştı. ABD doğumlu Raykov; İngilizce, Fransızca ve Rusça biliyor.
     Yeni kabinede, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ekaterina Mihaylova da başbakan yardımcısı ve bölgesel geliştirme bakanı olacak.
     Kabinede ikinci Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Çalışma ve Sosyal Bakanı Deyana Kostadinova, daha önce Cumhurbaşkanı Plevneliev'in ekibinde yine sosyal politikalar konusunda danışmanlık yapıyordu.
     Kabinenin üçüncü Başbakan Yardımcısı İliyana Tzanova, aynı zamanda Avrupa Birliği fonlarından sorumlu bakan olacak. Tzanova, daha önce Avrupa Geliştirme ve Kalkınma Bankası'nın Londra ofisinde görev yapıyordu.
     Ekonomi uzmanı Kalin Hristov maliye bakanlığı, Asen Vasilev de ekonomi enerji ve turizm bakanlığına getirildi.
     Diğer bakanların isimleri ve görev dağılımları ise şöyle:
     Savunma Bakanı: Todor Tagarev
     Eğitim Gençlik ve Bilim Bakanı: Nikolay Miloşev
     Sağlık Bakanı: Albay Prof. Nikolay Petrov
     İçişleri Bakanı: Petya Pırvanova
     E-Devlet Bakanı: Roman Vasilev
     Kültür Bakanı: Vladimir Penev
     Çevre ve Sular Bakanı: Yulian Popov
    
     -"İyi bir diplomat olmasına dikkat ettim"-
    
     Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, teknokratlardan oluşan geçici hükümeti kurarken hiçbir siyasi baskı altında kalmadığını söyledi.
     "Hükümetin başbakanının (Raykov) iyi bir diplomat olup bölgemizde ve Avrupa'daki tüm gelişmeler konusunda bilgili olmasına dikkat ettim" diyen Plevneliev, "Kabinede görev yapacak tüm bakanların kendi alanında iyi birer uzman olduklarına inanıyorum. Aralarından hiç kimse eski Komünist gizli polisin (DS) lehine ajanlık yapmamıştır" diye konuştu.
     Plevneliev, ülkede erken genel seçimin 12 Mayıs'ta yapılacağını ve parlamentoyu 15 Mart'ta feshedeceğini bildirdi.
    
     -Temel görev, seçimlerin "dürüst ve adil" olması-
    
     Başbakan Marin Raykov da törende yaptığı konuşmada geçici hükümetin temel görevini, erken genel seçimin dürüst ve adil biçimde gerçekleştirilmesi olarak tanımladı. Raykov, şunları söyledi:
     "Piyasa ekonomisinin sosyal yönüne ağırlık vereceğiz. Mevcut bütçe kapsamında emeklilik maaşlarını artırıp, ülkenin en yoksul kesiminin gelirlerine destek vermeye çalışacağız. Bulgaristan, Avrupa Birliği ve NATO üyeliğinden ileri gelen görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Avro Bölgesi'ne katılana kadar ülkemizde uygulanan döviz kuru kapsamındaki disiplin değişmeyecek. Sosyal ve siyasi krizde yaşıyoruz, bu krizin ekonomik krize dönüşmesine izin vermeyeceğiz.-
     Bulgaristan'ın yeni kabinesi yarın göreve başlayacak.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER