ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:43

Bulgaristan parlemontosundan kınama


 Bulgaristan parlamentosu, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Onursal Lideri Ahmet Doğan'a karşı 19 Ocak'ta yapılan silahlı saldırı girişimini kınadı.
     HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan'ın önerisi üzerine hazırlanan bildiri taslağı parlamentonun haftalık ilk oturumunda kısa bir görüşmeden sonra oylamaya sunuldu. Oylamaya katılan 100 milletvekilinin 92 "evet", 5 "hayır" oyu verilirken, 3 milletvekili çekimser kaldı.
     Bildiride, saldırı girişiminin ülkenin toplumsal huzuruna ve demokrasiye karşı bir tehdit olduğu vurgulanarak olayın şiddetle kınandığı belirtildi.
     "Suikastçinin kahramanlaştırılmasına yönelik girişimler"in de kınandığı bildiride ilgili makamların olayı bir an evvel aydınlatması istendi.
    
     -"O eli Ahmet Doğan'ın başına kim dayattı, öğrenmek istiyoruz"
    
     HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırgan Oktay Enimehmedov'un dünkü duruşmada tutuksuz yargılanmayı talep ettiğini hatırlatarak, "Enimehmedov belki de ellerini kollarını sallayıp serbest dolaşmak ve bir kez daha 5 dakikalık şöhretini yakalamak istiyor. Bu durumda zarar görecek sıradaki kişi kim olacak, merak ediyorum" dedi.
     Öldürücü olduğuna inandıkları silahın yeni incelemelerinin yapılması talebinde bulunan Lütvi Mestan, "Tabanca kalın kemiğe bile derin bir delik açabilir. Dolaysıyla Enimehmedov cinayet teşebbüsü ile yargılanmalı. Biz bu suikast girişiminin arkasındaki siyasi odağın belirlenmesini istiyoruz- diye konuştu.
     Enimehmedov'un duruşmasında mahkeme binası önünde bir grubun saldırgana destek verdiğini vurgulayan Mestan, "Seçmenlerimize bu tür provokasyonlara alet olmamaları çağrısında bulunuyoruz. Tepkimiz tamamen yasalar çerçevesinde olacaktır. Sadece Enimehmedov'un eline kim tabanca verdi ve o eli Ahmet Doğan'ın başına kim dayattı, öğrenmek istiyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER