ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 12:39

Bulgaristan göçmenleri 12 Mayıs'a hazırlanıyor


Türkiye'de çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenleri, 12 Mayıs'ta yapılacak Bulgaristan Parlamentosu seçimlerine güçlü bir katılım göstermek için çalışıyor.
     Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da 12 Mayıs'ta yapılacak parlamento seçimlerinin, Bulgaristan halkının yanı sıra Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Türkler açısından da çok önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye genelinde 600 binin üzerinde Bulgaristan göçmeninin yaşadığını ve bu insanların göç ettikleri ülkeyle bir şekilde bağlarının devam ettiğini ifade eden Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:
     "Bulgaristan ile bağlarımız devam ediyor. Orada yakın akrabalarımız var, soydaşlarımız var. Orada tapulu arazilerimiz, mülklerimiz var. Tabii ki, Bulgaristan'daki idarenin bizi doğrudan ilgilendirdiğini herkesin bilmesi gerekiyor. Biz oradan koptuk geldik, artık Anadolu topraklarında rahatız, Türk bayrağının altında yaşıyoruz ama Bulgaristan'da yaşayan, Balkanlar'da yaşayan soydaşlarımızın da huzur içerisinde yaşamasını arzu ediyoruz."
    
     -"Üzerimize düşeni yapmaya hazırız"
    
     Pehlivanoğlu, bunun için üzerlerine düşen ne görev varsa onu yapmaya hazır olduklarını ve bu yönde çalıştıklarını dile getirdi.
     Seçimlerde İzmir'de de sandık kurulması için 10 bin bireysel dilekçe toplayıp Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne göndererek, 10 sandık açılmasını sağladıklarını anlatan Pehlivanoğlu, bu sandıklarda sadece dilekçe ile başvuranlar değil, geçerli bir Bulgaristan kimliği taşıyan her vatandaşın oy kullanabileceğini kaydetti.
     Pehlivanoğlu, sandık sayısının azlığına rağmen Türkiye'de yaşayan Bulgaristan göçmenleri olarak, seçimlere büyük bir katılım göstermeyi amaçladıklarını belirterek, şunları söyledi:
     "Bulgaristan Seçim Kurulu, sandık açma koşullarını zorlaştırdı. Eskiden 100 dilekçeye bir sandık verirken, şimdi 1000 dilekçeye 1 sandık verebiliyor. Dolayısıyla biz 12 Mayıs'ta seçimlerde biraz sıkıntı yaşayacağız ama Bulgaristan'daki soydaşlarımızın, Bulgaristan halkının refahı ve geleceği açısından bu fedakarlığa katlanıp, oradaki Türkleri temsil eden, Hak ve Özgürlükler Hareketine desteğimizi sağlayacağız. O, gayret içerisinde olacağız."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER