ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:41

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'na bina desteği

Bulgaristan Bursa Konsolosluğuna bina desteği


Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'nun, Shengen vizesinden kaynaklanan iş yükü ve beraberinde getirdiği fiziki mekan sıkıntısı, Osmangazi Belediyesi tarafından tahsis edilen ek hizmet binası ile giderildi. Konsolosluk, Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planlıyor.

Osmangazi Belediye Meclisi'nde alınan kararla konsolosluğa tahsis edilen ek hizmet binasının devir teslim protokolü, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Bulgaristan’nın Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev arasında imzalandı. İmza töreninde konuşan Dündar, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğunun, yıllardır hizmet verdiği Hürriyet Mahallesindeki konsolosluk binasının, artan iş yükü nedeniyle yetersiz kalması üzerine kendilerinden yer talep ettiğini söyledi.

Bulgaristan’dan göç etmiş Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgede faaliyetlerini sürdüren konsolosluğun talebinin belediye meclisi tarafından değerlendirildiğini ifade eden Başkan Dündar, "Yalnızca Bursa’ya değil, İzmir’e kadar olan geniş bir bölgeye hitap eden Konsolosluk, Shengen vizesinden kaynaklanan iş yoğunluğuna cevap verebilmek için bizden yer talep etti. Bizde, Konsolosluk binasının, daha önce mahalle muhtarlığı ve spor kulübüne tahsis edilmiş olan bölümlerini, Muhtanrlık ve spor kulübünün yeni yerlerine taşınmalarının ardından, belediye meclisi kararı ile Konsolosluğa devrettik. Bu protokol ile vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunacağına inanıyoruz." dedi.

Ek hizmet binasının devri ile ilgili protokole imza atan Bulgaristan Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev, Konsolosluk ve Osmangazi Belediyesi arasında imzalanan protokol Bursa ve bölgede yaşayan vatandaşlarına daha iyi hizmet sunacaklarını ifade etti. Başkan Dündar’ın kendilerine gösterdiği ilgiye teşekkür eden Hadjiev, şunları söyledi: "Sayın Başkan ve Belediye Meclisi, talebimizi değerlendirip bize gerekli desteği vermiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu protokol, Bulgaristan devleti ile Bursa’daki yerel yönetim ve vatandaşların hizmetine yönelik çok önemli bir anlaşma. Bulgaristan hükümetinin 7 Mart’ta Bürüksel'de imzalayacağı anlaşmanın ardından, Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planlıyoruz. Yaşanacak yer sıkıntısını, bu protokol ile aşmış oluyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER