ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 13:00

Bülent Arınç: ''AK Parti Köşk için kararını verdi''

Bülent Arınç: AK Parti Köşk için kararını verdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kamuoyunun merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecini AK Parti'nin tamamladığını açıkladı.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, televizyonların Ankara temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulundu.

Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti'nin göstereceği aday hakkında 'İstişare sürecini tamamladık, bu konuda karar vermiş gibiyiz' dedi.

Meclis'in anayasa gereği tatile gireceğini anlatan Arınç,  ''Cumhurbaşkanlığı için müracaatlar başlayacak. Çok maddeli kanun tasarıları var, çalışmalarımız var. Tatil için 1 Temmuz'u bulacak gibiyiz. Adaylar ilk günden ortaya çıkabilecek. Hepinizin yüzde 90 şu olabilir dediğinizi biliyorum ama Ak Parti adayını açıklamak için acele etmedi. 2 nokta var. İstişare sürecini tamamladık, bu konuda karar vermiş gibiyiz. Muhalefetin adayının kim olacağı önemlidir. Çatıda aday arayışlarını sürdürüyorlar'' diye konuştu. 

''ADAYIMIZ BELLİ GİBİ''

''Bu çabaları bir noktada anlayışla karşılamak lazım. Her partinin gönlünce geçerek oy vermek isteği oluşturmak onlar açısından mümkün olmadı'' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Her gün 3-4 kapı çalınıyor, somut bir aday yok. Onlar çalışsın, önemli olan bizim adayımızın kim olacağı değil, adayımız belli gibi. Neredeyse Ramazan'ın ilk günü aday açıklanacak gibi, bunda da bir hayır vardır'' dedi. 

''BAŞBAKAN OLMA NİYETİM YOK''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda kendisinin başbakanlığı düşünmediğini söyledi. Arınç, “Başbakan olma niyetim yok. Başbakanlık için en iyi isimlerden biri Abdullah Gül’dür” dedi.

Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda kendisinin başbakanlığa aday olmayacağını söyledi.

Arınç, şöyle konuştu:

''Hiçbir şekilde başbakan olma niyetim yok, hiçbir şekilde böyle bir göreve üstlenme niyetim yok, hiçbir şekilde ara dönemdi, şu dönemdi, bu dönemdi böyle bir şeyin hesabını yapmam, kulisini yapmam, kulis yapmak isteyenlere izin ve fırsat vermem, benim adım Bülent Arınç.

'Efendim siz böylesiniz ama bir görev düştü diyelim' bu başka bir şey ama başkaları gibi ben bu dönemde 'filan olsun' diye kulis yapan, ona arka çıkan, onun lehine konuşan, bol bol gıybet yapan insanlardan olmam, izin vermem, birilerinin beni veya bir başkasını kullanmasına kesinlikle razı olmam. Ben bu işin içinde yokum, herkes hesabını ona göre yapsın, herkes rahat olsun, birileri benim varlığımdan rahatsız olmasınlar.

Benim şahsi arzum odur ki Sayın Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanımız olacaksa bu partiye güçlü bir figürün gelmesi ve ön planda hizmet etmesine ihtiyaç var. Eğer kabul ederse ve uygun görürse bu iş için en iyi isimlerden birisi Sayın Abdullah Gül'dür. Ama maalesef bir takım densizlerin dedikoduları, gıybetleri onu da belki bir noktaya getirmiş olabilir ki '2015 sonrasına dair hesabım yoktur' demek zorunda kaldı.”

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER