ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 18:16

Buldan barış süreci için destek istedi

Buldan barış süreci için destek istedi


 Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamasına katılan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, barış sürecine destek vermesi için herkese çağrıda bulundu. Buldan, "Hiç kimsenin bu ülkeyi bölmek gibi bir niyeti olmadığını bir kez daha açıkça ifade ediyoruz." dedi.

Van'da, BDP'nin organizesiyle Dünya Kadınlar Günü Van'da kutlandı. Van Kalesi arkasında bulunan Atatürk Kültür Parkı’ndaki mitingde konuşan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, içinde bulunulan sürecin kendileri açısından çok önemli bir süreç olduğunu söyledi.

Vanlıların, ‘Barış Süreci’nde üzerine düşen sorumluluğu üstlenerek elinden geleni yapacağını belirten Buldan, "Adını ne koyarsanız koyun. İster barış süreci, ister İmralı süreci. İster çözüm süreci diyelim bir sürecin içine girmiş bulunmaktayız. Buradan hem Türk halkına hem Kürt halkına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Önce Türklere şu çağrıyı yapıyorum. Bu süreçte Türkiye’de yaşayan herkes katkı sunmak zorundadır. Türklerin asla ve asla ‘Bu ülke bölünecek mi?’ ya da ‘Bu ülke bölünüyor mu?’ gibi şüphelere kimsenin düşmemesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Hiç kimsenin bu ülkeyi bölmek gibi bir niyeti olmadığını, buradan bir kez daha açıkça ifade etmek istiyoruz." diye konuştu.

Kürtlere de bir çağrısı olduğunu belirten Buldan, konuşmasına şöyle devam etti: "Kimse kaygıya kapılmasın. Acaba yine kandırılıyor muyuz? Yine seçim hesapları mı yapılıyor’ diyerek Kürtler endişeye kapılmasın. Kürtler, şunu çok iyi bilsin ki İmralı’da onurlu bir barışın temelleri atılıyor. Hepinize hayırlı uğurlu olsun. Hepimiz akan kardeş kanının durmasını, anaların gözyaşının dinmesini istiyoruz. Ne askerin, ne dağdakilerin, ne polisin toprağın altına düşmesini istemiyoruz. Onurlu bir barışın tesisi bu günlerde yapılacaktır. 21. yüzyıl Kürtler ve Türklerin Türkiye’de yaşayan bütün halkların kendi dili ve kültürü ile yaşayacağı bir yüzyıl olacaktır. 21. yüzyıl barışın yüzyılı olacaktır. Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşacağı bir yıl olacaktır.

Tıpkı Paris’te sıkılan kurşunlar gibi süreci sekteye uğratmak isteyenler olacaktır. Ama biz bu sürecin iniş ve çıkışlarının olduğunu biliyoruz. Bu süreçte dik durmamız gerektiğini de biliyoruz. Bu süreç sabote edilmeden bir barış sürecine evirilmeden, mücadelemize devam etmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” Miting, konuşmaların ardından yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılarla son buldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER