ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:36

Bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda farkındalık oluşturulacak

Bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda farkındalık oluşturulacak


Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, Halk Sağlığı Haftası'nda fiziksel aktiviteyle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda halkı bilgilendireceklerini söyledi. Kanser Şube Müdürlüğü binası önünde stantlar kurulduğunu ifade eden Uzun, hafta boyunca vatandaşlara hastalıklarla ilgili bilgilendirme yapacaklarını kaydetti.

        Sağlık Bakanlığı öncülüğünde 12 yıldır 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Sağlık Haftası'nın bu yıl ki teması 'Sağlık İçin Hareket Edelim' olarak açıklandı. Halk Sağlığı Uzmanları Derneği'nin katkıları ile belirlenen tema kapsamında bulaşıcı olmayan kalp, inme, tip2 diyabet, kanserlerin üçte birinden fazlası, sigara, sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizlik ve alkol kullanımı gibi davranışsal risk faktörlerine bağlı hastalıkların, önlenebilir olduğuna dikkat çekildi.

Sağlık Haftası sebebiyle açıklama yapan Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı, meme ve kolon kanserlerinin yüzde 21-25’i, diyabetin yüzde 27’si ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeninin fiziksel inaktivite olduğuna dikkat çekti.

        Bu durumun obezitenin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna dikkat çeken Uzun, şöyle devam etti: "Enerji harcamanın kilit belirleyicisidir ve bu yüzden enerji dengesi ile kilo kontrolü için büyük öneme sahiptir. Obezite ise yine küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunu olup tüm dünyada her geçen gün artış göstermektedir. Obezite eğilimi özellikle çocuklar alarm verici düzeydedir. Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi yetişkinlikte obezitenin erken yaşta kronik hastalıkların, yetişkinlikte erken ölüm ve sakatlık riskinin önlenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca çocukluk çağında kazanılacak olan davranışlar yetişkinlik ve yaşlılık dönemini de etkilemektedir."

        Fiziksel aktivitenin sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesinin günlük aktivitelerle beraber planlı, tekrarlı ve düzenli fiziksel aktivite yapılmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Uzun, "Düzenli fiziksel aktivite bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığımız üzerine olumlu etkilerinin yanı sıra, daha aktif ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirilmesini sağlamak açısından da önemlidir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların ve depresyonun azaltılması, kemik sağlığı, kas kuvveti ve kardiorespiratuvar kapasitesinin geliştirilmesi için yetişkin bireylerde her gün en az 30 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir. 5-17 yaş grubunda ise her gün en az 60 dakika orta şiddetliden şiddetliye doğru giden fiziksel aktivite yapmalıdır. Orta şiddetli aktivitelere örnek olarak; hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi, yavaş tempoda bisiklet sürmek verilebilir." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER