ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 22:22

"Bugünün Türkiye'si geçmişe göre çok daha iyi"


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bugünün Türkiye'sinin mükemmel olmasa da geçmişe göre çok daha iyi olduğunu belirterek, "ABD'de güçlü ve canlı bir topluma ihtiyacımız var. Türkiye kendi bölgesinde ilerledikçe dünya genelindeki Türk toplumu da onunla birlikte ilerliyor" dedi.
     ABD'nin başkenti Washington'da Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA)organizasyonu ve diğer Türk Amerikan toplumu kuruluşlarının destekleriyle Türk Amerikan Dernekleri Ulusal Kongresi başladı.
     Kongre'nin açılış konuşmasını yapan Bağış, odadaki atmosferden çok etkilendiğini belirterek, ortamın kendisine 15 yaşındaki günlerini hatırlattığını söyledi.
     O dönemlerde Türk-Amerikan toplumunun üyesi olmaktan onur duyan biri olarak Türk Amerikalıların gençlik derneğinde çok aktif çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Bağış, o dönemde bu tür birçok etkinlikler düzenlediklerini dile getirdi.
     Bu kongrenin düzenlenmesine birçok gencin katkı sağladığını görmekten mutlu olduğunu belirten Bağış, şunları kaydetti:
     "Bu, bizim başlattığımız şeylerin hem güçlü biçimde devam etmesi hem de daha dinamik bir geleceğe ilerlememiz noktasında bana umut veriyor. Bu tam da ihtiyacımız olan şey. Burada güçlü ve canlı bir topluma ihtiyacımız var. Türkiye kendi bölgesinde ilerledikçe dünya genelindeki Türk toplumu da onunla birlikte ilerliyor. Hepimizin birbirimizi desteklemeye yönelik sorumlulukları var."
    
"Bugünün Türkiye'si geçmişe göre çok daha iyi"
    
     Bağış, yıllar önce bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde insan hakları ve demokratik meseleler ve imaj sorunu nedeniyle Türkiye'yi temsil etmenin kolay olmadığını anlatan Bağış, "Bugünün Türkiye'si mükemmel değil, hala reforma ihtiyacı var ama geçmişe göre çok daha iyi" dedi.
     Bağış, AB Bakanlığı olarak "hükümetin reformlarının mutfağı" olduklarını, her ay farklı reformlar hazırlayıp sunduklarını dile getirdi.
    
"Çok duygulu anlar yaşıyorum"
    
     Bağış, odadaki Türk toplumuna yönelik yaptığı konuşmasının Türkçe bölümünde de şunları söyledi:
     "Gerçekten çok duygulu anlar yaşıyorum, ABD'de 17 yıl omuz omuza mücadele verdiğim, birlikte dernekçilik yaptığım, birlikte Türkiye'nin çıkarlarını savunduğum birçok dostum bugün bu salondalar. Her geldiğimde aynı heyecanı yaşıyorum. Sizlere sayın Başbakanımızın selamlarını getirmiş olmaktan büyük onur duyuyorum. Bu meşalenin her gün güçlenerek yandığını görmek gerçekten bizlere umut veriyor."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER