ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 11:49

Buğulu camlardan tuvale


Çocukken, buğulanan pencere camına resim yapan 65 yaşındaki Doğan Karaçalı'nın kara kalem portre çalışmaları dikkat çekiyor.
Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşamını sürdüren Karaçalı, boş zamanlarını resim yaparak değerlendiriyor. Her biri farklı nedenlerle ömürlerinin kalan bölümünü huzurevinde geçirmeyi tercih edenler, huzurevindeki sosyal etkinliklere katılarak yaşama sevinçlerini arttırmaya çalışırken, yeteneklerini geliştirme imkanı bulanlar da ayrı heyecan yaşıyor. Huzurevi sakini Doğan Karaçalı (65) da bu isimlerden biri.
Uzun yıllar Kahramanmaraş ve İstanbul'da ayakkabıcılık yaptıktan sonra huzurevine yerleşen Karaçalı, AA muhabirine, resme ilgisinin çocuklukta başladığını söyledi.
Çocukken, soğuk kış günlerinde buğulanan pencere camına resim yapmaya başladığını anlatan Karaçalı, kağıt ve kaleme olan ilgisinin, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen artarak vazgeçilmez tutku haline geldiğini ifade etti.
Karaçalı, resim konusunda hiç eğitim almadığını, her şeyi kendisinin öğrendiğini bildirerek, "Resim ve şiir, hayatımın tamamını kapsıyor" dedi.
Bir yakını aracılığıyla huzurevine yerleştiğini anlatan Karaçalı, şunları kaydetti:
"Yaklaşık 6 yıldır huzurevinde yaşamımı sürdürüyorum. Boş zamanlarımı en iyi şekilde değerlendirmek adına kara kalem çalışmalar yapıyorum. Resim yapmayı çok seviyorum. Kara kalem resim yaparak huzur buluyorum. Huzurevinden veya dışarıdan bana getirilen vesikalık resimleri tuvale çiziyorum. Valinin, belediye başkanının kara kalem portrelerini çizerek kendilerine verdim, teşekkür ettiler. Kara kalem resim çalışmalarının yanı sıra şiir yazmayı da çok seviyorum."
Kara kalem portrelerinin huzurevi personeli ve vatandaşlar tarafından ilgi gördüğünü belirten Karaçalı, bu durumun kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.
Karaçalı, ilerleyen süreçte huzurevinde kara kalem çalışmalarından sergi açmayı düşünebileceğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER