ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 13:16

BUGİAD'dan Makedonya çıkarması


Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Danışmanlık Komitesi, Balkanların kalbi olarak adlandırılan Makedonya'ya kültürel gezi düzenledi.

İstanbul'dan Makedonya'ya hareket eden Danışmanlık Komitesi üyeleri, gezinin ilk günü başkent Üsküp'te bulunan Taş Köprü'yü ve Sultan Murat tarafından yaptırılan camiyi ziyaret etti. Tarihi yerlere gerçekleştirilen gezinin ardından komite üyeleri günün sonunda Üsküp Türk Çarşısı'nı ziyaret etti.
Ziyaretin ikinci günü Tetova şehrine hareket eden üyeler burada dünyaca ünlü Paşa Camii'ni ve 500 yıllık tarihi Harabati Baba Tekkesi'ni ziyaret etti. Gostivar, Struga ve Ohrid şehrinde bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri de gezen heyet, gezinin üçüncü günü Üsküp'e geri döndü.

Makedonya'ya gerçekleştirilen gezi hakkında açıklamada bulunan BUGİAD Danışmanlık Komitesi Başkanı Kaya Ali Peker, gezdikleri her yerde Osmanlı mimarisinin kendilerini karşıladığını belirtti. Peker, "Taş Köprü'den Harati Baba Tekkesi'ne kadar birçok Osmanlı yapısı varlığını bu topraklarda devam ettirmekte. Başkent Üsküp'te bulunan Türk Çarşısı ise buradaki Türk varlığının hala en canlı şekilde yaşadığını gösterdi bize. Gezdiğimiz tüm şehirlerde Anadolu'nun atmosferini yaşadık. Tüm herkesin buraları gezip görmesi gerekiyor." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER