ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:05

BUGİAD: "İhracaatta Bursa atağa geçti"


Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolara ulaşan nisan ayı ihracat verilerini değerlendirdi.

Başkan Er, verilere göre, 2013 yılı nisan ayında en çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında ilk 5'te İstanbul (5 milyar 154 milyon dolar), Bursa (1 milyar 125 milyon dolar), Kocaeli (1 milyar 46 milyon dolar), İzmir (730 milyon dolar) ve Ankara’nın (566 milyon dolar) yer aldığını ifade eden Er, bu yılın nisan ayında tarım ürünleri ihracatının yüzde 13,7, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 2,8, maden ihracatının ise yüzde 25,2 yükseldiğini kaydetti.

Dünya ticaretindeki durağanlığın Türkiye için 'krizi lehe çevirme' konusunda önemli bir fırsat olarak nitelendirebileceğini ifade eden Er, “Açıklanan rakamlar Türkiye’nin ekonomik olarak her geçen gün daha iyiye gittiğini gösteriyor. Ürün ve pazar çeşitliliği ihracat rakamlarının yükselmesinde önemli rol oynuyor. Bursa da ihracat sıralamasında 2.sıraya yükselerek geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artış gösterdi. Bursa ihracatta da atağa geçti.” dedi.

Er, değerlendirmesinde çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü de kutladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER