ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:48

Budapeşte Süreci 5. Bakanlar Konferansı İstanbul'da


Budapeşte Süreci 5. Bakanlar Konferansı, ''İpek Yolu Göç Ortaklığı'' gündemiyle İstanbul'da yapılacak.
     Avrupa'da artan düzensiz göç baskılarına karşı ortak önlemler üzerinde çalışmak için bir araya gelen 26 Avrupa ülkesinden biri olan Almanya tarafından 1991'de başlatılan Budapeşte Süreci, düzenli göç için kapsamlı ve sürdürülebilir sistemler geliştirmeyi amaçlayan bir forum olarak biliniyor.
     "Düzenli ve düzensiz göç, iltica, vize, insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı, geri kabul" gibi konularda bilgi ve en iyi uygulamaların paylaşımı amacıyla oluşturulan ve şu anda 50'den fazla hükümet ve 10 uluslararası örgütün oluşturduğu istişari bir forum olan Budapeşte Süreci'nin başkanlığı, Macaristan'ın eş başkanlığında Türkiye tarafından yürütülüyor.
     Bölgesel bir yaklaşımla, 2010'da başlayan ve doğuya doğru "İpek Yolu Ülkeleri" olarak da bilinen Afganistan, Bangladeş, Irak ve Pakistan'ı kapsayan yeni bir genişleme dalgası oluşturan Budapeşte Süreci'nin İstanbul'da düzenleyeceği konferansın gündemi de "İpek Yolu Göç Ortaklığı" olacak.
     "Göç İçin İpek Yolu Ortaklığı"nın faaliyete geçirileceği konferansın etkin bir biçimde gerçekleşmesini kolaylaştırmak amacıyla da daha önce 3 hazırlık toplantısı yapılırken, bu toplantıların sonuncusu İstanbul'da 18 Nisan'da yapılacak.
     İstanbul'daki toplantıda, İpek Yolu güzergahında bulunan ülkelerden göç baskısına karşı iyi yönetişim, göç kavramı ve politikaları konusunda ortak bir anlayışın ele alınması ve uyumlaştırılmış bir yaklaşımın teşvik edilmesi bekleniyor.
     Toplantıya, Budapeşt Süreci'ne katılan 20'inin üzerinde ülkeden hükümet ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katılacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER