ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 08:29

Bu yılki Nevruz bizim ikinci baharımız olsun

Bu yılki Nevruz bizim ikinci baharımız olsun

Başbakan, Mardin, Siirt, Muş ve Batman mitinglerinde sık sık çözüm sürecine vurgu yaparak “Baharı kışa çevirtmeyiz” mesajları verdi. Erdoğan'a en büyük destek ise bölge halkından ve kanaat önderlerinden geldi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın miting alanlarında çözüm sürecine sahip çıkmasını istediği Güneydoğu halkı ikinci baharda ısrarlı. Erdoğan'ın “Nevruz'u bahar havasında birlik içinde hep beraber kutlayalım” çağrısı olumlu yanıt buldu. Özellikle Diyarbakırlılar, “Provokasyon için uğraşanlar var, ama prim vermeyiz. Bu bahar içimizi ısıttı kışa çevirmeyiz” diyor. Hükümetin 2012’de başlattığı çözüm sürecinin üzerinden geçen bir yılın ardından hala umudunu koruyan bölge halkı, AKŞAM'a konuştu. Güneydoğulular, “Bu süreçte zekâ kadar cesaret de önemli. Başbakanda bu cesaret var” dedi. 

KARDEŞLERİ ÇATIŞTIRMAYACAĞIZ

Çetin Ensaroğlu (İşadamı): "Dünyanın en güzel şeyi annenin gülmesidir bir yıldan beri annelerimiz artık ağlamıyor. Ve bunun mimarı da sayın başbakanımızdır. Artık bu topraklar üzerinde kardeşi kardeşe çatıştıramayacaklar, kırdıramayacaklar."

SÜRECE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Fayik Demirhan (Siirt-kanaat önderi): "Yıllarca içimize fitne yayanların emellerini ortadan kaldırmak için başbakanımızın iradesiyle çözüm sürecine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Artık kurt ile kuzuların aynı merada yaşayacakları günler görmek istiyoruz."

TEK TARAFLI BARIŞ OLMAZ

Halil İlbaş (Siirt-esnaf): "Başbakanımızın son aylarda bölgemizde olumlu istikamette devam eden çözüm süreci havasını sonuna kadar destekliyor ve sahip çıkmaya devam ediyoruz. Yalnız çözüm sürecinin tek taraflı sürmesi imkansızdır. Son dönemde ülkede oluşan olayların çözüm sürecine yönelik olduğunu bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri lazım. Gelirimin düşmesi ve bazı gruplar tarafından mahalle baskıları bitirilmeli. Son bir yıl içindeki barış ve kardeşlik havasının her kesime yayılması ve çözüm sürecine desteğimizi devam ettirmek için çaba sarf etmesi gerekir.

ANNELERİN BAŞARISI

Ruken Erten (Mardin-iş kadını): "Zor bir dönemi geride bıraktık. Gerçekten de iki Nevruz arasında ölümsüz, cenazesiz bir dönemi geçirdik. Bu çok sevindirici bir durumdur. Ben bu süreci tek başına ne iktidar ne de muhalefet partilerinin başarısı olarak görmüyorum. Bu süreç bugüne kadar gözyaşına boğulan elleri öpülesi annelerin başarısıdır. Bu sürecin kalıcı olması için bundan sonra görev siyasilere ama en önemlisi de yine barış konusundaki ısrarlı duruşlarıyla annelere ve gençlere düşmektedir. Bu sürece sahip çıkmak her insanın başlıca görevi olmalıdır.

BAHARI KIŞA ÇEVİRTMEYİZ

Hikmet Harman (Memur-Sen Siirt Şube Başkanı): "Çözüm süreci milli birlik, beraberlik ve kardeşliğin kanıtıdır. Bu kanıtın da meyveleri son aylarda artık şehit haberlerini almamamızdır. Ne asker annesi ne de dağa çıkmış gencin annesi ağlamıyor. Bunu devam ettirmek için herkes elini taşın altına koymak zorundadır. Başbakanımızın çözüm sürecine ve bu bölgeye yapılan hizmetlerin farkındayız ve sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz. Bu bahar içimizi ısıttı kışa çevirmeyiz."

SÜRECİN DEVAMI GELECEĞİMİZDİR

Mehmet Ali Dündar (Kanaat önderi-Mardin): "2013 Nevruzu’nun bize miras bıraktığı barış ve huzur iklimi bir yıldır can kayıplarımızın olmadığı bir dönemi toplumumuza yaşattı. Bu sürecin devamı geleceğimizi şekillendirecek. İki Nevruz arası huzur döneminde insan yaşamının değerini bilmiş olmalıyız. Bu dönemin kazanımlarını sabote etmeye çalışan ülkeyi 17 Aralık siyaset dizaynı operasyonları ile karıştırmaya çalışan kesimler, halkımızdan bekledikleri ilgiyi bulamayacak. Gençlerimizin yaşadığı, analarımızın ağlamadığı Nevruzlar bizi bekliyor."

BARIŞI TÜM HALKLAR DESTEKLEMELİ

Ümit Kahraman (Diyarbakır-öğrenci): “Barış sürecine Kürtler kadar Türkiye’de bulunan diğer halkların da destek vermesi lazım. Bu halklar destek vermezse çok zor bir süreç olur. Başbakanın söylediklerine inanmak ve sonuna kadar destek vermek istiyoruz. Açılımın ardından gelişen olaylar sonrası bölge huzur buldu. Evlatlar ölmedi, analar ağlamadı. Temennimiz bu sürecin artık kalıcı bir barışa dönüşmesi ve belirli yasalarla bunun teminat altına alınması. Bu yıl ki Nevruz kutlamalarındaki mesajlarla Öcalan’a bir şans daha verilmeli. Belirli yasal düzenlemeler derhal yaratılmalı.”

PROVAKASYONA PRİM VERMEYİZ

Sedat aksoy (Diyarbakır): 1 yıldır kan akmamasını olumlu buluyorum. Bölgede hiç olmadığı kadar huzur ortamı var. 21 Mart Nevruz’u, ikinci bahar olarak görülmeli ve mesajların bu yönde verilmesi gerekli. Nevruz sonrası seçim var, her iki tarafın da demokratik bir seçim olması için çabalaması ve verilecek mesajlara dikkat etmesi gerekiyor.”

ERDOĞAN'DA ÇÖZÜM İÇİN CESARET VAR

Abdurrahman İnci: Çözüm sürecinin asıl mimarları Başbakan ve Öcalan’dır. Türkiye’de bir çözüm süreci olacaksa bunu da Başbakan’dan başkası yapamaz. İnsanda zekâ kadar cesaretin de olması lazım. Bu da Başbakan’da var. 21 Mart Nevruz’unun da barış ve mutluluk ekseninde yaşanmasını istiyorum. Olaylı bir Nevruz istemiyoruz.”

KALICI OLMASI İÇİN DUA EDİYORUZ

Mehmet Demir (Mardin): Güneydoğu'da ve tabi ki Türkiye'de iki Nevruz arasında bir barış süreci geçirdik. Anaların ağlamadığı, genç fidanların cenazelerinin gelmediği güzel bir barış süreci. Özellikle bölgedeki insanlar siyasi görüşü ne olursa olsun süreçten memnun. Kalıcı olsun diye dua ediyoruz.

30 YILDIR BUNU BEKLİYORDUK

Selami Tatlı (Siirt): Başbakanımızın çözüm süreci ile ilgili çalışmalarını destekliyoruz. Çözüm süreci çalışmalarıyla artık ne batıda ne de doğudaki kardeşlerimizin burnu kanamıyor. Kardeşi kardeşe vuran zihniyetlere inat birlik olmak ve sürecin kıyamete kadar devam etmesi gerekiyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER