ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:24

Bu ülkede kız çocukları okula gidemiyor


 Afganistan Hac ve Vakıflar Bakanı Dr. Muhammed Yusuf Niyazi, Afgan ailelerin güvenlik endişesiyle kız çocuklarını üniversiteye gönderemediğini söyledi.
     İstanbul'da düzenlenen "Ortak Yol Haritası; İcma ve Kolektif Şuur" konulu sempozyuma katılan Niyazi, AA muhabirinin sorularını cevapladı.
     Hac ve Evkaf Bakanlığı'ndan önce Eğitim Bakanlığı'nda görev yapmış olan Niyazi, Afganistan'da bazı kız öğrencilerin üniversiteye gönderilmeme nedeninin geleneksel inançlardan çok güvenlik sorunundan kaynaklandığını belirtti.
     İlköğretim seviyesindeki kızların okula gitme oranlarının yüzde 45'e yakın olduğunu söyleyen Niyazi, "Maalesef Afganistan'ın her kentinde üniversite bulunmuyor. Aileler de güvenlik endişesiyle kızlarını başka şehirlere göndermekten çekiniyor. Bu sebeple üniversitelerde eğitim gören kız öğrencilerin oranı erkeklere göre düşük" şeklinde konuştu.
     Afganistan'ın geleneksel yapısının da bu duruma etki ettiğini ifade eden Niyazi, kız çocuklarının genellikle liseyi bitirdikten sonra evlendirildiğini dile getirdi.
     Hac ve Evkaf Bakanlığı olarak dini eğitim alabilmeleri için 50'ye yakın pilot camide kadınlara özel bölümler ayrıldığını kaydeden Niyazi, "Kadınlar bu camilerde hem namazlarını kılıp ibadet ediyor, hem de vaazları ve hutbeleri dinleyebiliyor" diye konuştu.
    
     -"Kadın hakları söylemleri Afganistan'da moda oldu"-
    
     Afganistan'da hemen hemen tüm kurumların kadın haklarına yönelik konferanslar düzenlediğine dikkati çeken Niyazi, şöyle konuştu:
     "Kadın hakları söylemleri Afganistan'da moda oldu. Tüm kurumlar konu üzerinde onlarca konferans düzenledi ve düzenlemeye devam ediyor. Hac ve Evkaf Bakanlığı da konu ile ilgili yıllık 30'a yakın konferans düzenliyor. "Kadın İşleri" adında bir bakanlığımız dahi var. Ancak sorun şu, biz konuyu halkımıza doğru anlatamadık ve bu alanda başarılı politikalar uygulayamadık. Kadın hakları ve kadının özgürlüğünü, batılı yaşam tarzı olarak tanımladık. Bunun sonucu da Müslüman Afgan halkının kız çocuklarını üniversiteye göndermemesi oldu. Bizim halkımız Müslüman bir halk, dolayısıyla bir kadının eğitiminin, çalışmasının, sosyal ve siyasi hayata katılımının ancak İslam çerçevesi dahilinde gerçekleşebileceğine ikna oldukları zaman buna karşı çıkmayacaklardır."
    
     -"İntihar saldırılarının İslam'da yeri yoktur"-
    
     Afganistan'da herkese ifade özgürlüğü tanındığını ifade eden Niyazi, hükümetin televizyon kanalları, radyo ve gazeteler tarafından özgürce eleştirilebildiğini kaydetti.
     "Farklı görüşler tartışılabilir ancak intihar saldırıları ile masum sivillerin öldürülmesinin İslam'da yeri yoktur" diyen Niyazi, Afganistan hükümetinin ülkenin gelişmesi için her türlü yapıcı eleştiriyi dinlemeye hazır olduğunu söyledi.
     "Sivillerin pazar yerlerinde ve camilerde öldürülmesi, sadece İslam'da değil, hiçbir dinde caiz değildir" değerlendirmesinde bulunan Niyazi, "Afganistan'da ve diğer Müslüman ülkelerinde intihar eylemleri gerçekleştiğinde ve masumlar öldüğünde bundan sadece İslam düşmanları kazançlı çıkıyor. Çünkü onların amacı, İslam'ı, masumların kanını döken bir din olarak tanıtmaktır" diye konuştu.
     Niyazi son günlerde Irak'ta meydana gelen şiddet olayları ile ilgili olarak da ihtilafın kesinlikle mezhebi boyutlara taşınmaması gerektiği uyarısında bulunarak şunları söyledi:
     "Müslümanlar olarak aramızda ihtilaflar, görüş ve mezhep ayrılıkları olabilir ve bu doğaldır. Gücü elinde bulunduran grubun, geçmişte yaşanmış olayları affetmesi ve intikam politikası izlememesi yarın dengeler değişip güçsüz duruma düştüğünde af dilemesinden daha faydalıdır. İktidarda iken elimizdeki gücü Müslüman kardeşimize karşı kullanmak ve gelecek nesilleri birbirine düşman etmek doğru değildir. Bunun ne Sünnilere ne de Şiilere faydası olur, bundan sadece düşman yararlanır"
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER