ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:17

'Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması’

Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması


Sektöründe sosyal sorumluluk çalışmalarıyla öne çıkan GÜBRETAŞ, 60. yıl etkinlikleri kapsamında hayata geçirdiği ve ilkini İstanbul’da düzenlediği Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması Sergisi’ni, 24 Temmuz Gazeteciler Günü vesilesiyle bu kez Kocaeli’nde sanatseverlerle buluşturuyor. İzmit Sanat Galerisi’ndeki sergi, 24 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında hafta içi günlerde ziyaret edilebilecek.

Yerel ve ulusal basında görev yapan medya mensuplarının tarımla ilgili güzel karelerini buluşturan Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması'na katılan 38 fotoğraftan oluşan sergi için Kocaeli’nde bir açılış töreni gerçekleştirildi.

Serginin açılış töreninde konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta, Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması’nın 60. yıl etkinlikleri kapsamında geçen yıl ilk kez düzenlendiğini ve yarışmaya Türkiye’nin 45 ilinden 260 eserin katıldığını belirtti. Yarışmada, hasadın, ekimin ve üretimin güzelliğinin profesyonel fotoğrafçıların objektifiyle buluştuğunu dile getiren Balta, jürisinde Coşkun Aral, Garbis Özatay, Selahattin Sevi, İsmail Küçük ve Sabahattin Kayış gibi basın fotoğrafçılığı konusunda tecrübeli isimlerin yer aldığı yarışmada birinciliği İstanbul’dan Kürşat Bayhan’ın kazandığını hatırlattı. Osman Balta, “İkincilik ödülünü Van’dan Ali İhsan Öztürk, üçüncülük ödülünü ise Trabzon’dan Yunus Mermertaş kazandı.” dedi.

    Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen başvurular sonucu kazanan fotoğraflarla birlikte değerlendirmeye alınan 38 eserden oluşan ilk sergiyi İstanbul’da 22–31 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdiklerini hatırlatan Osman Balta, şunları söyledi: “Sergimizi bu yıl Türkiye’nin farklı illerinde de sergilemeyi planladık ve ilk durağımız Kocaeli oldu. GÜBRETAŞ, 1961’de faaliyete geçen Yarımca’daki üretim tesisleri sayesinde yarım yüzyılı aşkın süredir Kocaeli bölgesine istihdam, iş gücü ve sosyal katma değerler sağlayan şirketlerden biri oldu. Bu yakın bağın getirdiği sorumlulukla Kocaeli ilimizde tarıma, eğitime ve kültür sanata katkı vermeyi sürdürmekteyiz. O nedenle Anadolu’nun renklerini buluşturan bu sergimizi, 24 Temmuz Gazeteciler Günü vesilesiyle Kocaeli’nde sizlerle paylaşıyoruz.”

    Açılışa katılan basın mensuplarının Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Osman Balta, serginin 12 Ağustos’a kadar hafta içi günlerde İzmit Belediyesi’nin Cumhuriyet Parkı içinde bulunan İzmit Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olduğunu belirtti.

    Bu Toprağın Renkleri Basın Fotoğraf Yarışması’nı geleneksel hale getirerek her yıl farklı bir temayla sürdürmeyi hedeflediklerini belirten Osman Balta, “60 yıldır sektöründe çok sayıda ilklere imza atan GÜBRETAŞ, önümüzdeki dönemde de toprağa, emeğe ve sanata olan katkılarını devam ettirecektir.” diye konuştu.

    Konuşmaların ardından toplu şekilde açılış kurdelesi kesilerek, sergi ziyarete açıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER