ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 00:18

"Bu sevimsiz bölünmenin kökünü kazımalıyız"

"Bu sevimsiz bölünmenin kökünü kazımalıyız"


Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, "Filistin davasının ABD ve İsrail tarafından tasfiye edilmeye çalışıldığı bir zamanda, planları boşa çıkarmak için bölünmeye son vermemiz şart" dedi.

Heniye, Filistin'deki milli mutabakat görüşmeleri çerçevesinde Gazze'ye gelen Fetih hareketi uzlaşı heyetini evinde kabulünde, "Belki de içinde bulunduğumuz şu saatler, Filistinli gruplar arasındaki bölünmenin son bulduğu vakitler olabilir, olmalıdır da" ifadesini kullandı.

Filistin meselesinin tehlikeli bir süreçten geçtiğini, bölünmenin devam etmesinin artık tahammül edilemez olduğunu söyleyen Heniye, geçen yıllarda Mısır-Katar öncülüğünde yapılan ve üzerinde anlaşmaya varılan konuların fiilen hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

"Ayrışmayı sürdürerek düşmanımız İsrail'i sevindirmeyeceğiz. Filistin davasının ABD ve İsrail tarafından tasfiye edilmeye çalışıldığı bir zamanda, planları boşa çıkarmak için bölünmeye son vermemiz şart" diyen Heniye, Filistin'de tek yönetim, tek hükümet ve uzlaşı içinde alınan siyasi kararın olması gerektiğini belirtti.

Heniye ayrıca "Şimdi diyalog değil mutabık olunan kararları uygulama, hayata geçirme zamanı. Filistin halkına arzu ettiği 'birlik' hediyesini vermekten ve başarmaktan başka seçenek yok" diye konuştu.

"Bu sevimsiz bölünmenin kökünü kazımalıyız"-

Heyete başkanlık eden Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed de Kahire ve Doha anlaşmalarının uygulanması için zamanın geldiğini dile getirdi.
Ahmed, "Bu sevimsiz bölünmenin kökünü kazımalıyız. Fetih hareketi, İsrail ile yürütülen barış müzakerelerinde sonuç elde etsin veya etmesin Filistin'de birlikten yanadır" ifadesini kullandı.
Öte yandan Hamas Hareketi Sözcüsü Ebu Zühri, heyetler arasındaki görüşmelerin başladığını bildirdi.
Ebu Zuhri, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı açıklamada, "Olumlu bir atmosferin ardından heyetler arasında başlayan görüşmede, mutabakata varılan anlaşmaların uygulanması üzerinde yoğunlaşılacak" ifadesine yer verdi.
Filistin'de 2006 yılında seçimlerini Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER